Borys Strugacki nie żyje

Jeden z najbardziej znanych rosyjskich pisarzy gatunku science fiction zmarł w wieku 79 lat.

Borys Strugacki, wraz ze swoim bratem Arkadijem stanowili słynny duet pisarski, a ich książki są znane na całym świecie. Arkadij zmarł w 1991 roku w wieku 66 lat. Rosyjskie media nie są zgodne co do powodów śmierci Borysa. Być może pisarz miał problemy z sercem, ale nie wyklucza się także raka krwi.

Słynni bracia urodzili się w Sankt Petersburgu, który w tych czasach był radzieckim Leningradem. Jako dzieci przeżyli trwające trzy lata oblężenie rodzinnego miasta przez Wermacht. Arkadij początkowo zajął się karierą wojskową, a Borys był astronomem. Dopiero na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych bracia zajęli się pisarstwem. Ich powieści, opowiadania i nowele zdobyły szerokie uznanie w ZSRR. Wspólnie napisali dwadzieścia siedem dzieł.

Mimo zimnej wojny, ich książki stawały się coraz bardziej popularne i zostały przełożone aż na czterdzieści dwa języki, co w tamtych czasach było czymś zdumiewającym i niespotykanym. To właśnie „Trudno być bogiem” przełożona w 1973 roku, „Piknik na skraju drogi” przełożona w 1977 roku i „Daleka tęcza”, przełożona na język angielski w 1979 roku stały się znane i doceniane w innych krajach.

Książka „Piknik na skraju drogi” stała się podstawą do nakręcenia filmu zatytułowanego „Stalker”.

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.