Dziewczyny w bieli – Jennifer Close

„Dziewczyny w bieli” to lekka i przyjemna powieść o losach młodych kobiet, które muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami u progu dorosłego życia.

Przyjaciółki muszą poradzić sobie w obliczu nowych sytuacji, wśród których wyprowadzka z rodzinnego domu to dopiero początek przygód. Powieść przedstawia kilka historii młodych kobiet, które znają się z lat szkolnych. Każdą z nich czeka poszukiwanie odpowiedniego mieszkania i pierwszej pracy, w czym towarzyszy im czytelnik. Debiutancka powieść Jennifer Close pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, która otacza nas każdego dnia i przenieść się do „wielkiego świata” zza oceanu.

Już po przeczytaniu pierwszych kilku stron czytelnik ma wrażenie, że w „wielkim świecie” najważniejsza jest dobra zabawa, mężczyźni i dobrane towarzystwo. Wszelkie problemy życia codziennego schodzą na dalszy plan i nie są istotne. W publikacji nie znajdzie się więc przytłaczających sytuacji, ale za to nie brakuje plotkarskich rozmów i nowych miłości.

Oczywiście, sposób patrzenia na życie nieco zmienia się podczas wkraczania w dorosłe życie, kiedy to zaczyna się okres desperackich poszukiwań odpowiedniego kandydata na męża. To właśnie w tym momencie czytelnik zostaje utwierdzony w przekonaniu, że współczesny świat kręci się tylko i wyłącznie wokół mężczyzn. Co prawda wiele sytuacji napisanych zostało z lekką dozą humoru, ale niektóre z opisów wychodzą poza granicę smaku i zdrowego rozsądku (mowa tutaj o opisie ciała kobiety tuż po urodzeniu dziecka).

Publikacji można zarzucić nieco wulgarny język, który nie każdemu czytelnikowi przypadnie do gustu. Historie nie są ze sobą jakoś szczególnie powiązane, a całość nie jest uporządkowana, co jest przyczyną problemów z określeniem wątku głównego (wchodzenie w dorosłe życie? wieczory panieńskie? poszukiwanie męża? poszukiwanie pracy?) i punktu kulminacyjnego. Podczas czytania trudno jest się skupić na którymkolwiek z motywów, ponieważ długie retrospekcje zaburzają toczącą się akcję.

Trzeba przyznać, że jest to lekka książka, którą szybko się czyta, ale nie jest to powieść, która przedstawia ciekawą i pouczającą historię wchodzących w dorosły świat przyjaciółek. Zadziwiające jest także zakończenie, które jest bardzo słabo zarysowane. Jeśli poszukuje się powieści na długi jesienny wieczór, która nie ma jakiegoś większego przesłania i po której przeczytaniu nie będzie się rozpatrywało poszczególnych wątków czy aspektów, to jest to odpowiednia pozycja.

Dziewczyny w bieli
Jennifer Close
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 320

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.