George R. R. Martin – Dzikie karty

dzikie-karty-tom-1

Sygnowany przez George’a R. R. Martina zbiór opowiadań zatytułowany “Dzikie karty” to pierwszy tom cyklu przedstawiającego alternatywną historię świata.

W tym świecie bohaterowie muszą sobie radzić ze strasznymi następstwami II wojny światowej, czego najlepszym przykładem jest atak obcego wirusa, który obdarzył niektórych ocalałych nadludzkimi mocami. Dla niektórych osób było to korzystne, a dla innych wręcz przeciwnie. Ci pierwsi – cieszący się nadludzkimi zdolnościami umysłowymi i fizycznymi – są nazywani asami, natomiast drudzy – zdeformowani na ciele i umyśle – to dżokerzy. Niezależnie od tego, jaki komu przypadł los, część ludzi stara się wykorzystać nowe moce dla dobra ludzkości. Niestety, nie wszyscy mają takie podejście… “Dzikie karty” zawierają historie ocalałych należących do obu tych grup.

Pisarz czy redaktor?

Nieco mylące mogą być wielkie litery, którymi napisano nazwisko i imię cenionego pisarza. Informacja, że George R. R. Martin odpowiada przede wszystkim za redakcję i wybór tekstów również znajduje się na okładce (pisarz jest również autorem jednego opowiadania pt. “Chwile w życiu żółwia”), ale zapisano ją dużo mniejszymi literami. Zbiór opowiadań autorstwa kilkunastu różnych pisarzy zawiera oczywiście dobre i wciągające teksty, jednak jako całokształt nie dorównuje temu, do czego zdążył czytelników przyzwyczaić autor wielotomowej sagi Pieśń Lodu i Ognia, chociaż trzeba przyznać, że opowiadanie jego autorstwa jest jednym z najlepszych w całym zbiorze „Dzikie karty”.

Miłośnicy alternatywnych historii świata powinni być zadowoleni z lektury, jednak inaczej może być z fanami twórczości Martina, którzy po książkę sięgną tylko przez wzgląd na jego nazwisko.

Zbiór opowiadań opublikowanych w tomie “Dzikie karty”

– “Trzydzieści minut nad Broadwayem!” – Howard Waldrop
– “Śpioch” – Roger Zelazny
– “Świadek” – Walter Jon Williams
– “Procedura łamania” – Melinda M. Snodgrass
– “Interludium nr 1” – Elizabeth H. Crofton
– “Kapitan Katoda i tajemniczy as” – Michael Cassutt
– “Powers” – DAVID D. LEVINE
– “Chwile w życiu żółwia” – George R.R. Martin
– “Długa, mroczna noc Fortunata” – Lewis Shiner
– “Transformacje” – Victor Milan
– “Interludium 3” – Tom Wolfe
– “Głęboko w dole” – Edward Bryant i Leanne C. Harper
– “Interludium 4” – Dr Hunter S. Thompson
– “Sznurki” – Stephen Leigh
– “Zjawa nawiedza Manhattan” – Carrie Vaughn
– “Nadchodzi łowca” – John J. Miller
– “Epilog: Trzecie pokolenie” – Lewis Shiner

George R. R. Martin

Wysoką pozycję wśród najpopularniejszych i najlepiej zarabiających pisarzy na świecie przyniósł mu przede wszystkim serial telewizyjny “Gra o tron” zrealizowany na podstawie napisanej przez niego sagi Pieśń Lodu i Ognia. Pisarz jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. Hugo i Nebula.

Dzikie karty (tom 1)
George R. R. Martin (wybór i redakcja tekstów)
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 652
Cena: 39,90

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.