Hanna Samson – Życie po mężczyźnie

„Życie po mężczyźnie” Hanny Samson to książka bardzo intymna, opowiadająca nie tylko o mężczyznach, ale także o dzieciństwie i walce z otaczającym światem. Chociaż autorka nie stara się naprawić przeszłości, popada w autoironię.

To powoduje, że czytelnik nie dostrzega charakterystycznego dla kobiet 55+ użalania się nad sobą i własnym życiem.

„Jak się zacznie grzebać we wspomnieniach, to dopiero widać, ile ich jest”

Hanna Samson prezentuje niezwykle ciekawą, prawdziwą i przejmującą powieść. Ponieważ jest to swego rodzaju krótki pamiętnik, książkę tę czyta się niemalże jednym tchem. Jest to opowieść nie tylko o niezbyt urozmaiconym życiu codziennym, ale także mężczyznach, którzy nie są idealni. Są to wyraźnie zaznaczone postacie, które przewijają się przez całą publikację, jednak bardzo ciekawy jest sposób, w jaki autorka radzi sobie ze wspomnieniami. Nie jest to bowiem tradycyjne użalanie się na sobą, wylewanie morza łez z powodu straty zarówno jednego, jak i drugiego męża. Jest to natomiast fakt, który bardzo dokładnie został zakodowany w głowie.

Hanna Samson niejako tłumaczy się przed czytelnikiem ze swojej zawiłej przyszłości i trudnych relacji. Nietrudno jest dostrzec, że autorka jest kobietą dojrzałą emocjonalnie, która potrafi mówić o samej sobie w sposób ironiczny, z humorem oraz dystansem.

„Wybory dawno dokonane. Jestem, gdzie jestem”

Poprzez opowieści – o swojej matce, przyjaciółkach, pierwszym chłopaku – autorka zapisuje na kartach książki wszystkie swoje sukcesy i niepowodzenia życiowe. Dzięki bardzo przystępnemu językowi, główna bohaterka staje się ulubienicą czytelnika już od pierwszych stron.

W książce nie brakuje wątku typowo kryminalnego, którego motywem jest „zbrodnia doskonała” oraz przyjaźni między człowiekiem i psem. Zwolennicy ciętego języka oraz humoru także odnajdą w książce coś dla siebie.

Trzeba przyznać, że „Życie po mężczyźnie” to bardzo ciekawa, lekka i fascynująca książka, którą powinna przeczytać każda kobieta. Nie brakuje w niej bardzo trudnych sytuacji, wydawałoby się – bez wyjścia, ale także walki o samą siebie. Publikacja ta jest bardzo dobrym pomysłem na spędzenie miłego wieczoru z doskonałą książką w ręku.

Życie po mężczyźnie
Hanna Samson
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 176
Cena: 29,90 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.