Fight Club to prawdopodobnie jedna z najlepszych książek jakie powstały. Posiada wciągającą fabułę, pozwala znaleźć nowy punkt widzenia na wiele istotnych problemów (wśród których znajdują się materializm i nieuleczalne choroby), jest inteligentna i została napisana w bardzo oryginalny sposób.
„Kondom jest współczesnym pantofelkiem kopciuszka. Zakładasz go, gdy widzisz nieznajomego, tańczysz całą noc a później go wyrzucasz. To znaczy, kondoma, nie nieznajomego.”
Książka Chucka Palahniuka jest pewną formą buntu przeciwko narzuconemu odgórnie stylowi życia – czy rzeczywiście trzeba walczyć o pieniądze, dobrze wykonywać nielubianą pracę, nieustannie konsumować i za wszelką cenę próbować dołączyć do grupy ludzi sukcesu? Bohater książki nie zgadza się z takim stanem rzeczy i postanawia uzdrowić świat.
„Reklamy każą tym ludziom uganiać się za samochodami i ubraniami, których nie potrzebują. Całe pokolenia wykonują prace, której nienawidzą, po to tylko, żeby móc sobie kupować coś, co nie jest im wcale potrzebne.”
Bohater książki próbuje z tym wszystkim walczyć i w krótkim czasie udaje mu się zorganizować zdyscyplinowane i wyszkolone bojówki. Tytułowy Fight Club schodzi na drugi plan, gdyż ważniejsze staje się wypełnianie dziwacznych zadań, które składają się na Operację Masakra. O fabule można by napisać wiele, ale lepiej nie psuć słuchaczowi przyjemności płynącej z samodzielnego jej poznawania. Warto natomiast wspomnieć o rewelacyjnym zakończeniu, które różni się od tego pokazanego w filmowej wersji „Podziemnego kręgu”.
Dzięki niezwykle szczegółowym opisom (czego najlepszym przykładem jest odliczanie upływających sekund lub przepis na bombę żarówkową) akcja nie zwalnia nawet na moment. Borys Szyc w roli narratora sprawdził się doskonale, a świetnym uzupełnieniem czytanego przez niego tekstu są rewelacyjne wstawki dźwiękowe, które pasują do klimatu powieści oraz zrealizowanego na jej podstawie filmu.
„Wszyscy zostaliśmy wychowani na telewizji, aby wierzyć, że pewnego dnia zostaniemy milionerami, gwiazdami filmu i rocka. Ale nie zostaniemy.”
Audiobook wydany przez wydawnictwo Niebieska Studnia to świetny sposób na zapoznanie się z debiutem Chucka Palahniuka, który na stałe zapisał się w kulturze masowej, a dzięki mistrzowskiej realizacji wciąga w takim samym stopniu jak film wyreżyserowany przez Davida Finchera.
Fight Club
Chuck Palahniuk
Wydawnictwo Niebieska Studnia
Czyta: Borys Szyc
Czas nagrania: 5 godzin 51 minut
Rok wydania: 2012
Wyjebista książka w kosmos
Ta recenzja nie oddaje nawet 1/10 tego jaka to jest super książka. Odmieniła życie moje i kilku moich znajomych, więc mogę ją porównać do Biblii.