Recenzja książki Bieg

Najnowsza książka Marka Żaka zatytułowana „Bieg” ukazała się pod patronatem PopKultura.info, ale z niezrozumiałych powodów dotychczas nie zamieściliśmy jej recenzji, więc najwyższa pora to nadrobić.

„Bieg” to trzecia książka Marka Żaka – warszawskiego pisarza, który często wplata do swoich powieści wątki związane z wielkimi korporacjami i farmacją. Jego nowa powieść nie stanowi pod tym względem wyjątku, gdyż tu także będziemy mieli do czynienia z lekami, przekupnymi naukowcami, pięknymi kobietami i wielkimi pieniędzmi.

Miejscem akcji jest Los Angeles, jednak równie dobrze historia mogłaby się rozgrywać w dowolnym mieście, o ile tylko pasowałyby do niego bogate i potężne korporacje oraz przekupni lekarze. Już z pierwszych stron książki czytelnik dowiaduje się, że w dzisiejszych czasach życie ludzkie nie ma większej wartości. Albo może inaczej – ma wartość, jednak jest ona mniejsza niż to, co mogą zaproponować bogate koncerny. Im natomiast nie jest na rękę lek niemieckiej firmy, przez który osoby o podwyższonym cholesterolu nie muszą obawiać się zawału. Problem w tym, że przez wspomniany lek (o nazwie Pipolay) gorzej sprzedają się amerykańskie preparaty. Coś trzeba z tym zrobić i podejmuje się tego dwóch lekarzy, którzy – jeżeli tylko uda im się zniechęcić pacjentów do leku Pipolay – zostaną za to hojnie nagrodzeni.

Jeżeli już jesteśmy przy tym leku, to należy wspomnieć o ogromnej wadzie książki „Bieg” (i to takiej, która psuje klimat), którą jest nie do końca przemyślane nazewnictwo. O ile jeszcze można przymknąć oko na to, że zbyt wiele osób w Los Angeles ma polskie imiona (Magda, Andrzej), a przebiegły profesor ma na nazwisko Wolf, to pojawiająca się wielokrotnie nazwa Pipolay jest już przegięciem. Na szczęście akcja dzieje się szybko i być może niektórzy czytelnicy w ogóle nie zwrócą uwagi na takie szczegóły.

„Bieg” można natomiast pochwalić za przekonujące opisy korporacji farmaceutycznych oraz mechanizmów ich działania. Czytelnik nie ma wrażenia, że to wszystko zostało wymyślone i nie ma pokrycia w rzeczywistości, dzięki czemu książka wciąga. Niektórym czytelnikom może co prawda przeszkadzać to, że w świecie opisanym przez Marka Żaka rządzi tylko i wyłącznie pieniądz, ale czy w prawdziwym życiu naprawdę jest inaczej?

Bieg
Marek Żak
Wydawnictwo Warszawska Firma Wydawnicza

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 194
Cena: 24 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.