Książka “Inspirująca i inspirowana. Popkultura japońska”, która ukazała się nakładem wydawnictwa KIRIN jest najprawdopodobniej pierwszą tego typu publikacją w Polsce. Jeżeli ktoś interesuje się Krajem Kwitnącej Wiśni, to może przerwać czytanie tej recenzji i udać się po egzemplarz wspomnianej książki.
Chociaż dziesięć rozdziałów to o wiele za mało, aby zamieścić w książce wszystkie istotne informacje na temat japońskiej popkultury, to autorzy książki wykonali kawał naprawdę dobrej roboty. Publikacja ukazała się pod redakcją Adrianny Wosińskiej i dotyczy bardzo zróżnicowanych i mających związek z popkulturą rzeczy. Jej zaletą jest to, że obok znanych dzieł (“Czarodziejka z Księżyca”), twórców (“Hayao Miyazaki”) oraz gier (“Suikoden”) znajdują się tu również mniej popularne, ale równie ciekawe zagadnienia. Przykładem może być omówienie wpływu polityki na popkulturę lub analiza dzieł Iwana Bilibina, który inspirował się sztuką Japonii. Również miłośnicy coraz popularniejszych w Polsce mangi i anime nie będą rozczarowani, o ile do lektury nie zniechęci ich język publikacji.
Na pewno nie jest to książka dla osób, które lubią prostą rozrywkę i z Japonią kojarzą wyłącznie bajki ze skośnookimi bohaterkami ubranymi w skąpe stroje. “Inspirująca i inspirowana. Popkultura japońska” to publikacja naukowa i warto przygotować się na bardziej skomplikowaną lekturę niż to, co można znaleźć na większości stron o tematyce mangi i anime.
Spis treści:
– Adrianna Wosińska: Popkultura a stosunki japońsko-koreańskie
– Olga Mądrowska: Suikoden – od chińskiej powieści do RPG
– Małgorzata Wielgosz: Teatralne rozgrywki między kobiecością a męskością inspirowane japońską rewią Takarazuka
– Artur Szarecki: Popkultura poza dualizmami: ubiór, ciało i konsumpcja w filmie Shimotsuma monogatari
– Rafał Szpak: Rosja sowiecka z perspektywy japońskiej popkultury. Pierwszy Oddział. Moment prawdy Yoshihary Ashino
– Katarzyna Łęk: Japońska animacja w Krainie Czarów, czyli co wspólnego może mieć Lewis Carroll z króliczkami Playboya, shintoizmem i cyberprzestrzenią
– Joanna Zaremba-Penk: Manga i anime w przestrzeni sztuki
– Anna Kwiatkowska: Inspiracje sztuką Japonii w ilustracjach Iwana Bilibina
– Joanna Bojda: Współczesny plakat japoński jako „puste naczynie”
– Ewa Drygalska: Yellow Negro. Kultura hip-hopu w Japonii
Inspirująca i inspirowana. Popkultura japońska
praca zbiorowa
Wydawnictwo KIRIN
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 206
Cena: 32,50 zł
Podobne artykuły :
Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.
Takie to dosyć futurystyczne 😉
Czytałam i powiem, że mi się bardzo podobała! :DDDD