Recenzja książki Niezłomny (Laura Hillenbrand)

„Niezłomny” to niebanalna, wieloetapowa historia człowieka, który – mimo wielu przeciwności losu – potrafił zachować honor i walczyć w obronie własnych ideałów.

Książka ta to opowieść o dorastającym chłopcu, który chociaż ma na sumieniu wiele kradzieży, bijatyk i ucieczkę z domu, wykorzystując ogromne predyspozycje sportowe potrafił odnieść sportowy sukces, a w przyszłości przekonał się na własnej skórze, że jedynie spryt i wytrzymałość są najlepszymi sposobami na przeżycie.

Niestety, smutne realia II wojny światowej odciskają swoje piętno na umyśle Louisa, a czytelnik w miarę zagłębiania się w tę lekturę uświadamia sobie, że jest to jak najbardziej prawdziwy opis wydarzeń, które nie są żadną fikcją literacką i miały miejsce w prawdziwym świecie. Główny bohater Louis Zamperini jest także żywym dowodem na to, że człowieka nie da się zniszczyć – dzięki ogromnej odporności psychicznej, nie poddaje się pływając na tratwie przez prawie pięćdziesiąt dni. Zamiast tego toczy żmudną bitwę o życie, cierpiąc z bólu z powodu ataków żarłocznych rekinów i doświadczając ciężkich tortur w japońskich obozach jenieckich.

Trzeba przyznać, że „Niezłomny” autorstwa Laury Hillenbrand to bardzo poruszająca historia traktująca o przyjaźni, miłości, człowieczeństwie, oddaniu i sile przetrwania. Książka ta uświadamia czytelnikowi przede wszystkim to, że wojna niszczy wszystko – plany, karierę, ambicje i przyjaźnie. W zamian oferuje tragedie, traumatyczne przeżycia, bestialstwo, wynaturzenie i pogardę dla bliźniego.  Mimo wielu życiowych zakrętów, nasz bohater nie tylko przeżył, ale także nie załamał się, przetrwał najgorsze wojenne piekło i… przebaczył.

Szybka akcja, wspaniałe opisy psychicznych i fizycznych przeżyć, dokładny opis wojny, interesujący bohater –  to tylko niektóre zalety powieści. Warto podkreślić, że jest to lektura niezwykle wstrząsająca, ale zarazem bardzo ciekawa, dlatego mimo drastycznych i poruszających opisów, czytelnik nie może nawet na chwilę oderwać się od czytania. Nie zabrakło tu również wątku miłosnego, więc nawet kobiety mogą sięgnąć po książkę Laury Hillenbrand.

Niezłomny
Laura Hillenbrand
Wydawnictwo: Znak literanova

ISBN: 978-83-240-1655-6
Oprawa: twarda z obwolutą
Rok wydania: 2011
Cena: 44,90 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.