Recenzja książki Pojechane podróże

Trzeba przyznać, że książka „Pojechane podróże” pod redakcją Marka Tomalika jest na swój sposób niezwykła. Można bowiem dzięki niej zapoznać się aż z siedemnastoma wspaniałym opowieściami wręcz ociekającymi pozytywną energią oraz ogromną motywacją do spełnienia marzeń.

Autorzy „Pojechanych podróży” zabierają czytelnika w najodleglejsze zakątki świata, pokazując nie tylko kulturę, tradycję czy piramidę wartości, ale także obrazując niesamowite krajobrazy w postaci licznych fotografii, na które można liczyć w każdym rozdziale. Nie są to standardowe podróże, o czym świadczy na przykład wyprawa Marcina Obałka – Ursusem w Andy czy Ryszarda Czajkowskiego – dwupłatowcem „Antkiem” do Konga.

Każda z opowieści jest zupełnie inna, nie tylko pod względem talentu pisarskiego autorów, ale także historii, sposobu patrzenia na świat bohaterów czy pomysłu na podróżowanie. Wszystko to sprawia, że czytelnik ma możliwość zapoznania się z wieloma inspirującymi postaciami oraz przedsięwzięciami.

Nie ma rzeczy niemożliwych

Czasami ciężko jest uwierzyć, że podróż traktorem w góry jest możliwa. Książka ta jednak pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych i każde marzenie – zwłaszcza to związane z podróżowaniem – można spełnić. Nie jest bowiem ważne czy wybierzemy się rowerem na Madagaskar, tak jak to zrobił Arkadiusz Ziemba czy tak jak Katarzyna Gembalik i Mikołaj Książek rocketem wrócimy z Pakistanu do Polski, zwiedzając przy tym wszystko, co tylko się da; czy jak Piotr Ganczarski wsiądziemy na motor i pomkniemy przez Azję. Możliwości jest naprawdę wiele, a co ważniejsze – każda z tych opowieści udowadnia, że ciekawość świata może być silniejsza niż sprawność fizyczna i kwestie finansowe.

Wszystkie szalone wyprawy są opisywane z dozą humoru, co sprawia, że każdą kolejną opowieść czyta się z coraz większym zainteresowaniem. Ponieważ są to tak naprawdę krótkie opowieści, mające na celu raczej przedstawienie w sposób ogólny wyprawy, czytelnik nie musi zagłębiać się w czasami zbędne szczegóły, a jeśli któraś z historii okaże się naprawdę interesująca, można skorzystać z bardziej wnikliwych opisów, które bez problemu znajdzie się na stronach i blogach podróżników.

Warto jest sięgnąć po „Pojechane podróże” chociażby po to, żeby zapoznać się z przepięknymi zdjęciami, ale także inspirującymi opowieściami o najpiękniejszych, najdziwniejszych i najgroźniejszych zakątkach Ziemi.

Do publikacji dołączona została także płyta DVD z czterema filmami, na których na własne oczy można zobaczyć zmagania podróżników.

Pojechane podróże
Zbiór relacji pod redakcją Marka Tomalika
Wydawnictwo Pascal

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 320
Cena: 44,90 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.