Recenzja książki Tęsknota atomów (Linus Reichlin)

„Tęsknota atomów” to książka okrzyknięta mianem najlepszej niemieckojęzycznej powieści kryminalnej 2009 roku. Książka oparta jest na sile ludzkich uczuć, pragnieniu poznania prawdy, ale także bliskości drugiego człowieka.

Całą książkę ciężko jest nazwać typowym kryminałem, gdyż zawiera ona wiele wątków obyczajowych, przygodowych, metafizycznych oraz detektywistycznych. Już sam tytuł jest przepiękną metaforą, którą można interpretować na wiele sposobów. Trzeba jednak przyznać, że jest on trafiony, o czym czytelnik może przekonać się już po przeczytaniu pierwszych kilku rozdziałów.

W powieści mamy do czynienia z ludzkimi dramatami, śmiercią bliskich osób, potrzebą poznania prawdy i śledztwem, które łączy dwójkę całkowicie różnych ludzi. Głównym bohaterem książki jest przechodzący na emeryturę policjant Jensen Hannes, którego życiowym celem jest przeprowadzenie skomplikowanego eksperymentu z podwójną szczeliną. Jego plany odchodzą nieco na bok, gdyż w przeddzień odejścia na zasłużoną emeryturę w belgijskim hotelu umiera tajemniczy Amerykanin, a jego dzieci – dwójka bliźniaków – zostają uprowadzone w niezwykle zagadkowy sposób.

„Żadnych pytań!” i „Droga nr. 66”

Historia Hannesa zazębia się z losami niewidomej kobiety (Annick O’Hara), która chce za wszelką cenę znaleźć „zupełnie inne uzdrowienie”. Mamy tutaj także do czynienia z wątkiem miłosnym, który okraszonym jest chęcią zemsty oraz wiarą w nadprzyrodzone zdolności uzdrowicielki. Bohaterowie udają się w tajemniczą podróż na inny kontynent, by znaleźć rozwiązanie dziwnych zagadek.

Trzeba przyznać, że książka jest niezwykle bogata pod względem wszelkiego rodzaju środków stylistycznych. Przesyt metafor powoduje, że po zakończeniu lektury czytelnik zaczyna dostrzegać ich różne znaczenia. W powieści nie zabrakło także wątków związanych z ludowymi wierzeniami mieszkańców Meksyku, tajemniczymi obrzędami, a także wiarą w uzdrawiającą moc modlitwy.

Powieść „Tęsknota atomów” na pewno warta jest przeczytania. Można w niej odnaleźć wiele ciekawych motywów, które wciągają i fascynują. Książka zaskakuje, ale jednocześnie przekonuje, że nie wszystkie decyzje mają swoje racjonalne wytłumaczenie, o czym może świadczyć chociażby wspomniany już eksperyment fizyczny (jego wynik trudno jest w jakikolwiek sposób wyjaśnić).

Linus Reichlin
Tęsknota atomów
Wydawnictwo Niebieska Studnia

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 300
Cena: 34 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.