Rosyjscy szpiedzy. Od Stalina do Putina – Patrick Pesnot

Rosyjscy-szpiedzy

Z książkami historycznymi jest taki problem, że bardzo rzadko można o nich powiedzieć, że są obiektywne. Prawie zawsze historia przekazywana jest czyjegoś punktu widzenia.

Uczciwy historyk winien sprawdzić wszystkie możliwe źródła i przekazać wszystkie dopuszczalne przebiegi zdarzeń. O dziwo najgorzej jest z historią najnowszą. Niby była tak niedawno, że wielu ją jeszcze pamięta… Niestety na przestrzeni dziejów najróżniejsi możnowładcy dokonywali czynów niekoniecznie uznawanych za chwalebne. W związku z tym przez długi czas rzesza ludzi pracowała nad tym, aby wiele informacji utajnić, inne sfabrykować etc. Ponieważ jak wspomniałem – żyją jeszcze ludzie pamiętający ważne wydarzenia z historii najnowszej, żyją też tacy, dla których ujawnienie wszystkich informacje jest niewygodne.

Bardzo wątpliwy okres

Jeśli chodzi o właśnie recenzowaną przeze mnie książkę, to traktuje ona o tym najbardziej wątpliwym okresie. “Rosyjscy szpiedzy. Od Stalina do Putina” autorstwa Patricka Pesnota ukazuje intrygi na Kremlu przez drugą połowę XX wieku i początek XXI. Mało, że okres historii jest wątpliwy, to mamy miejsce pełne białych plam w historii. Sprawna propaganda radziecka mocno dbała o to, by w żaden sposób nie zepsuć wizerunku Związku Radzieckiego i pięknej wizji ustroju komunistycznego.

Według informacji na okładce, autorzy tworząc recenzowaną książkę, korzystali z “długo niedostępnych dokumentów(…)odsłaniając do dziś pilnie strzeżone tajemnice KGB”. Niekoniecznie przemawia do mnie spiskowa teoria dziejów, ale ciężko mi uwierzyć, że wobec tak znanej na świecie skuteczności rosyjskich służb wywiadowczych udało się wydać książkę demaskującą tajne rewelacje na temat KGB, zwłaszcza, że w Rosji nadal wysokie stanowiska piastują ludzie mający w CV silne powiązania ze wspomnianymi służbami (z samym Putinem na czele).

Sama książka jest podzielona na 18 rozdziałów, a każdy traktuje o osobnej historii. Podczas nich poznajemy salonowe intrygi odbywające się na Kremlu – jak w tytule – od czasów Stalina do Putina. Nie jestem historykiem, aczkolwiek historią się interesuję i zawarte w książce informacje wydają mi się wiarygodne. Są zbieżne z różnymi innymi źródłami, które miałem okazję poznać. Niestety książka nie jest naukowa, tylko popularnonaukowa. To mnie osobiście zniechęca i w moich oczach czyni ją mniej wiarygodną. Brakuje przypisów do źródeł, z których autorzy czerpali informacje. Jeżeli już pojawiają się przypisy źródłowe, to tylko do cytatów (przeważnie jednak są to cytaty z prasy lub książek, nie należących z pewnością do “długo nieujawnionych dokumentów”). O dziwo nie ma przypisu do np. cytowanych fragmentów tajnego referatu Chruszczowa demaskującego zbrodnie Stalina. Ponadto są też inne rodzaje przypisów, niż źródłowe. Problem w tym, że nie są one wyjaśnione. Nie wiadomo, kto je pisał. Można wątpić, że robił to autor książki, bo często zaprzeczają one treści artykułu. To także wpływa na niekorzyść publikacji.

Czasami razi stronniczość. Np. w rozdziale “Stalin i Żydzi”, autor wyraźnie próbuje przeforsować tezę, że Stalin był antysemitą. Nie mówię, że nie był, bo wszystko wskazuje na to, że w istocie był. Niestety nie wszystkie argumenty przytaczane przez autora są przekonywające. Kolejne, co mnie osobiście razi, to wciąż praktykowane na Zachodzie lokowanie Polski w Europie Wschodniej.

Kup książkę Rosyjscy szpiedzy za jedyne 30,50 zł.

Mimo licznych zastrzeżeń, książka jest naprawdę przyjemna. Historie napisano lekkim językiem sprawiającym, że czyta się je niemal jak powieści szpiegowskie. Autor skutecznie uniknął bardzo często spotykanej w książkach historycznych nudy. Nudy, która potrafi zabić najciekawsze i najbardziej emocjonujące wydarzenia w dziejach ludzkości. Tutaj tego nie ma. Rosyjscy szpiedzy są tak sprawnie napisani, że czytają się sami. Autor nie stroni od licznych dygresji, a także przytacza najróżniejsze plotki i alternatywne wersje wydarzeń (o których pisałem na początku). Sprawia to, że jego dzieło staje się swego rodzaju kopalnią ciekawostek.

Ponadto tematyka jest niezwykle interesująca. Szpiegowskie gry, polityczne intrygi, spiski i zamachy są niezwykle interesującym materiałem. Warto sięgnąć po tę książkę dla samej przyjemności czytania.

Autorem tekstu jest Wojciech Becla

Rosyjscy szpiedzy
Patrick Pesnot
Wydawnictwo MUZA S.A.

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 302
Cena: 34,99 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.