Jedną z najlepszych książek, z których można dowiedzieć się wszystkiego, co w jakikolwiek sposób wiąże się z kulturą popularną jest publikacja zatytułowana „Tożsamość w społeczeństwie współczesnym: pop-kulturowe [re-interpretacje]”, która ukazała się pod redakcją naukową dr hab. Agnieszki Gromkowskiej-Melosik oraz prof. zw. dr hab. Zbyszka Melosik.
Publikacja zawiera jedenaście bardzo starannie opracowanych artykułów naukowych, wśród których można znaleźć takie tematy jak: Kultura popularna w percepcji nieletnich przestępców autorstwa Macieja Barnesiewicza, Sukces edukacyjno-zawodowy i problem maskulinizacji kobiet Agnieszki Gromkowskiej-Melosik, Kultura narcyzmu a społeczeństwo lipofobiczne Adama Rotnera i Karoliny Olszańskiej, Bylejakość w nawiązywaniu relacji osobowych Izabeli Kwiak. Jest to więc całkowity przekrój współczesnej kultury.
Każdy rozdział posiada pełną dokumentację bibliograficzną, a na każdej stronie można zapoznać się z szeregiem przypisów, dzięki czemu czytelnik ma pełną świadomość, że temat został bardzo dokładnie zgłębiony. Warto też zwrócić uwagę na odnośniki, w których nie brakuje nie tylko wybitnych publikacji na poziomie międzynarodowym, ale także stron internetowych (również w języku angielskim), z których opłaca się korzystać przy poszukiwaniu dodatkowych informacji na interesujący czytelnika temat.
Różnorodność stylów w jakich zostały napisane artykuły sprawia, że całość czyta się z dużym zainteresowaniem. Ciekawe jest poruszenie kwestii dotyczących: pokoleniowych wzorców sukcesu, rywalizacji studentów, edukacji dziecka w rodzinie klasy średniej czy tożsamości osób przebywających w jednostkach totalnych. Każde z nich zostaje wytłumaczone nie tylko na podstawie suchych danych procentowych i wykresów, ale przede wszystkim przez zobrazowanie danego zjawiska w codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie.
Można być pewnym co do tego, że każdy czytelnik odnajdzie dla siebie rozdział warty uwagi. Tak więc nie tylko pedagodzy, psycholodzy oraz socjolodzy przeczytają ją z niezwykłą fascynacją, ale także wszyscy ci, którzy na co dzień interesują się zagadnieniami związanymi z popkulturą.
Dla mnie najciekawsze okazały się publikacje (Re)konstrukcje podróżowania w kulturze instant: konteksty socjopedagogiczne, w których można zapoznać się z wszechogarniającą kulturą typu instant (natychmiastowa komunikacja, nieustanne przemieszczanie się ludzi, świat stający się imitacją Ameryki czy komercjalizacja), Społeczne konstrukcje sukcesu życiowego w Stanach Zjednoczonych. Między orientacją na dyplom akademickim a telewizyjnym show (idea masowości i spreparowany obraz w programach typu reality show) i Sukces edukacyjno-zawodowy i problem maskulinizacji kobiet (syndrom królowej pszczół i odrzucenie tradycyjnej tożsamości kobiecej).
Książka „Tożsamość w społeczeństwie współczesnym: pop-kulturowe [re-interpretacje]” jest bogatym źródłem informacji dotyczącej szeroko pojętej popkultury, a dodatkowo została napisana przez ekspertów, co niewątpliwie podnosi jej atrakcyjność.
Tożsamość w społeczeństwie współczesnym: pop-kulturowe [re-interpretacje]
Redakcja naukowa Agnieszka Gromkowska-Melosik, Zbyszko Melosik
Oficyna Wydawnicza Impuls
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 334
Podobne artykuły :
Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.
Jak dla mnie to chyba za fachowa literatura ;).