Tytus, Romek i A’Tomek w odsieczy wiedeńskiej 1683 roku z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani

Uczłowieczania Tytusa ciąg dalszy. Tym razem ma on możliwość wzięcia udziału w historycznym wydarzeniu jakim jest Odsiecz Wiedeńska.

Papcio Chmiel postanowił zaskoczyć czytelników i niedawno ukazał się kolejny zeszyt z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka. Mogłoby się wydawać, że po czteroletniej przerwie w dostarczaniu rozrywki fanom Tytusa, będzie to doskonała pożywka czytelnicza!

Niestety, aż tak różowo nie jest. Po krótkiej lekturze byłem zawiedziony – za mało! Stanowczo za mało Tytusa w Tytusie. W wydaniu w twardej oprawie komiks prezentuje się majestatycznie, jednak po lekturze pozostaje wielki niedosyt komiksowy. Liczyłem na większą liczbę obrazów z bohaterami, no ale jednak twórca zdecydował się na inną konwencję.

A o konwencji wspomnieć jak najbardziej należy, bo jest to połączenie zeszytu komiksowego z prozaicznym opisem przebiegu bitwy o austriacki Wiedeń. Połączenie przyjemnego z pożytecznym, wiedza historyczna przekazana w humorystyczny sposób na pewno jest łatwiej przyswajana, przez co szczerze polecam to młodym czytelnikom, którzy najbardziej skorzystają na tego typu możliwości nabywania wiedzy.

Kolejnym plusem jest oczywiście humor. Humor, który od lat towarzyszy Tytusowi, jego kompanom i oczywiście stwórcy uczłowieczanego bohatera – Jerzemu Chmielowskiemu. Przewracając kolejne strony śmiałem sie od ucha do ucha i byłem naprawdę zadowolony, że znowu mogę czytać zabawne tytusowe teksty w chmurkach.

Jak zwykle nie zawiodło pióro twórcy – obrazki są świetnie wykonane i dają to, co od zawsze przyciągało wzrok: dynamikę, a zarazem przyjazny świat bez brutalności, za to z nutką sarkastycznego humoru.

Ciężko mi na koniec wydać jednoznaczną ocenę – z jednej strony komiks jest stanowczo za krótki i za mało w nim komiksu, z drugiej ma wiele zalet, które podwyższają końcową ocenę. Tym razem nie będę wydawał jednoznacznego werdyktu względem oceny, jednak polecę zeszyt wszystkim miłośnikom komiksów – wszak nie można ominąć kolejnej pozycji z Tytusem w tytule.

Tytus Romek i A’Tomek w Odsieczy Wiedeńskiej 1683 z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani
Henryk Jerzy Chmielowski
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Oprawa: twarda
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 80
Cena: 39,90 zł