Baśnie braci Grimm: Czerwony Kapturek – interpretacja

Baśnie spisane przez Wilhelma Karla i Jacoba Ludwiga Karla Grimmów na stałe wpisały się do popkultury, jednak nie wszyscy potrafią je odpowiednio odczytać.

Dzięki lekturze tego tekstu nie będziecie mieli więcej problemów z prawidłowym zrozumieniem przesłania Czerwonego Kapturka (w którym najważniejszym elementem jest… seksualność), natomiast w następnych częściach naszego cyklu opiszemy inne popularne baśnie braci Grimm.

Czerwony Kapturek

Tytułowa bohaterka, czyli Czerwony Kapturek (w oryginalnej wersji niemieckich braci była to Czerwona Czapeczka) ma za zadanie dostarczyć chorej babci jedzenie. Po drodze jednak – wbrew ostrzeżeniom matki – daje się zwieść złemu wilkowi. Dziewczynka znajduje się w okresie dojrzewania, co symbolizuje również otrzymana od babci czapeczka w kolorze czerwonym (czerwień oznacza tu przedwcześnie budzącą się seksualność). Mamy więc dojrzewającą dziewczynkę, której na drodze staje wilk. Ponieważ Czerwony Kapturek widzi w babci rywalkę, od razu odsyła go do babci.

Po uratowaniu przez myśliwego następuje w Kapturku zmiana – dziewczynka nie tylko przestaje rywalizować z innymi kobietami, ale również współpracuje z babcią po to, aby pokonać kolejnego wilka. Nie jest już zatem małym dzieckiem, ale młodą dziewczyną.

W porównaniu do innych słynnych baśniowych dzieci, czyli Jasia i Małgosi, Czerwony Kapturek pochodzi z domu, w którym nikt nie narzeka na brak pieniędzy.

Kapturek od Charles’a Perraulta

Wbrew powszechnej opinii, Grimmowie nie byli pierwsi w spisaniu baśni o dziewczynce w czerwieni. Jako pierwszy zrobił to Charles Perrault, francuski baśniopisarz z epoki baroku. Jego wersja ma charakter typowo moralizatorski i kończy się w taki sposób, że dziewczynka i babcia zostają zjedzone.

Istnieją jednak wersje, które w jeszcze mniejszym stopniu nadają się na bajkę opowiadaną dziecku przed zaśnięciem. Doskonałym przykładem jest XIV-wieczna wersja z Włoch, w której wilk nie tylko zabija babcie, ale też daje jej mięso do zjedzenia Czerwonemu Kapturkowi, który nieświadomie to robi…

Istnieje też święto na cześć tej bohaterki – 19 lipca przypada Dzień Czerwonego Kapturka.