Dlaczego warto zachęcać dzieci do nauki gry na instrumencie?

Dlaczego warto zachęcać dzieci do nauki gry na instrumencie?

Nauka gry na instrumencie muzycznym może stać się świetnym hobby dla dziecka. Jest ono bardzo rozwijające i przynosi wiele korzyści. Nie dość, że dzięki takiej nauce wzmacniane są zdolności poznawcze dziecka, to dodatkowo poprawia się koordynacja ręka-oko, rozwijają umiejętności słuchowe i wiele innych.

To wszystko sprawia, że wielu rodzicom zależy na tym, aby ich pociechy już od najmłodszych lat sięgały po instrument. Tu jednak pojawia się problem, ponieważ czasami trudno znaleźć coś odpowiedniego dla dziecka. Jeżeli chcesz uniknąć nietrafionego wyboru i sprezentować swojemu maluchowi instrument, który na pewno wzbudzi jego zainteresowanie i zachęci do regularnej gry, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Jakie korzyści daje nauka gry na instrumencie?

Dzieci, które uczą się grać na instrumencie, wykazują lepszą koncentrację, lepiej zapamiętują, a dodatkowo rozwijają logiczne myślenie. Granie może przyczynić się również do poprawy nastroju i pozwala zredukować stres. Jeżeli natomiast dziecko zostanie zapisane na grupowe zajęcia nauki gry, będzie to miało dodatkowo dobry wpływ na rozwój jego umiejętności społecznych. Trudno więc znaleźć jakikolwiek argument przemawiający za tym, aby nie zachęcać dziecka do grania. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wybrany przez rodziców instrument nie zawsze przypadnie do gustu maluchowi. Najlepiej skonsultować z nim wybór, a jednocześnie liczyć się z tym, że za jakiś czas dziecko może chcieć spróbować gry na czymś innym.

Zachęcanie dziecka do nauki gry można potraktować jako inwestycję we wszechstronny rozwój malucha. Rodzice muszą jedynie zadbać o to, aby nauka była przyjemna i dostosowana do umiejętności oraz tempa rozwoju. W przeciwnym razie dziecko może się szybko zniechęcić do grania.

Jak wybrać instrument dla dziecka?

Jak w takim razie wybrać odpowiedni instrument? Należy uwzględnić kilka istotnych czynników, w tym między innymi wiek dziecka oraz jego zainteresowania. Najmłodszym dzieciom można polecić instrumenty perkusyjne, które są bardzo proste w obsłudze. Dzięki nim maluch może rozwijać poczucie rytmu, a przy okazji doskonale się bawić.

Wiele dzieci wykazuje zainteresowanie instrumentami strunowymi, czego świetnymi przykładami są gitara oraz ukulele. Tego typu instrumenty można dobrać do różnych grup wiekowych, a ich zaletą jest to, że dają wiele możliwości grania ulubionych piosenek i tworzenia własnych kompozycji.

Początkującym muzykom można polecić także instrumenty klawiszowe typu keyboard lub pianino. Podstawy można opanować w krótkim czasie, a następnie wykorzystać je do rozwijania umiejętności muzycznych. Instrumenty klawiszowe z pewnością ułatwią naukę teorii muzyki, jeżeli z czasem dziecko będzie chciało rozwijać się w tej dziedzinie.

Zróżnicowana oferta instrumentów dla dzieci

Polecane przez specjalistów i uwielbiane przez dzieci instrumenty można znaleźć w ofercie sklepu https://www.instrumentydladzieci.pl/, gdzie dostępne są wszystkie popularne kategorie instrumentów:

  • Instrumenty perkusyjne – grzechotki, klawesy, tamburyna, Bum Bum Rurki, bębenki.
  • Instrumenty melodyczne – kalimby, dzwonki, pianina cyfrowe, ksylofony.
  • Instrumenty dmuchane – flety, harmonijki, trąbki, piszczałki.
  • Gitary – akustyczne, klasyczne, ukulele, gitary elektryczne.
  • Przeszkadzajki – deszczownice, talerze, tarki, terkotki.
  • Materiały dydaktyczne – nuty, podręczniki, śpiewniki.
  • Akcesoria muzyczne – pokrowce na instrumenty, struny do gitar, pałeczki, statywy do instrumentów.

Wszystkie instrumenty zostały szczegółowo opisane, co ułatwia rodzicom wybór. W razie wątpliwości można skontaktować się z pracownikiem sklepu ze sprzętem muzycznym dla dzieci i poprosić o pomoc w doborze. Warto też przed złożeniem zamówienia zapytać malucha, czy konkretny instrument jest dla niego interesujący.