Jaki mikrofon do nagrywania instrumentów? Poradnik dla początkujących

Jaki mikrofon do nagrywania instrumentów? Poradnik dla początkujących

Nawet początkujący muzycy powinni wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo nagrywać instrumenty. Jest to przydatne przede wszystkim dlatego, że później można posłuchać swojej gry i dowiedzieć się, nad czym trzeba jeszcze popracować. Umiejętność nagrywania przyda się również wtedy, gdy będzie się chciało podzielić swoją twórczością z innymi.

Mogłoby się wydawać, że w celu zarejestrowania instrumentów wystarczy włączyć dyktafon i zacząć grać. Nic bardziej mylnego! Jeżeli komuś zależy na uzyskaniu dobrej jakości, powinien starannie dobrać mikrofon, ponieważ w innym przypadku jakość nagrania będzie zła, co utrudni lub nawet uniemożliwi odsłuchanie zarejestrowanego utworu / jego fragmentu.

Sprawy nie ułatwia to, że w zależności od tego, jaki instrument chce się nagrać, konieczne może być zastosowanie innego mikrofonu. W związku z tym przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje mikrofonów, które modele można polecić początkującym muzykom oraz gdzie można znaleźć porządne mikrofony i inne sprzęty / akcesoria muzyczne w najlepszych cenach.

Popularne rodzaje mikrofonów

W celu nagrania instrumentu najczęściej stosuje się jeden z dwóch rodzajów mikrofonów: mikrofon dynamiczny lub pojemnościowy. Chociaż wyglądają podobnie, pozwalają uzyskać inny efekt:

  • mikrofon dynamiczny – pozwala uzyskać bezpośrednie brzmienie, a w porównaniu z mikrofonem pojemnościowym charakteryzuje się większą odpornością na hałas. Dzięki temu można go wykorzystać do nagrywania gitary (również basowej), instrumentów dętych, a nawet perkusji.
  • mikrofon pojemnościowy – wyróżnia się dużą czułością, co pozwala uzyskać naturalne brzmienie. Najczęściej wykorzystuje się je do rejestrowania syntezatorów, gitar elektrycznych oraz skrzypiec.

Wybór odpowiedniego rodzaju mikrofonu to jednak nie wszystko, szczególnie jeżeli chodzi o profesjonalne zastosowania. Trzeba wówczas zwrócić uwagę również na to, jak prezentuje się charakterystyka częstotliwościowa wybranego sprzętu. Mikrofony z wąską charakterystyką częstotliwościową dają możliwość zarejestrowania określonego zakresu dźwięków, natomiast te z szeroką przez cały czas rejestrują szeroki zakres.

Idealny mikrofon dla początkujących

Specyfikacja techniczna nie odgrywa jednak aż tak istotnej roli w przypadku początkujących muzyków, dla których najczęściej istotna jest przede wszystkim atrakcyjna cena i uniwersalność mikrofonu. W związku z tym takim osobom można polecić zakup mikrofonu dynamicznego, który jest łatwiejszy w obsłudze i nie wymaga starannego wytłumienia hałasu.

Przykładem takiego mikrofonu jest model Shure SM 58, który obecnie kosztuje około 469 złotych i gwarantuje bardzo dobrze brzmienie. Zarówno ten, jak i inne mikrofony przeznaczone do nagrywania instrumentów dostępne są w stałej ofercie sklepu internetowego i można je znaleźć w zakładce https://muzyczny.pl/119605g_Sprzet-naglosnieniowy-Mikrofony-i-akcesoria.html.

Dlaczego warto kupować sprzęt muzyczny przez internet?

Kupowanie instrumentów oraz różnego rodzaju akcesoriów przez internet wiąże się z wieloma korzyściami. Najważniejsza z nich to oczywiście możliwość korzystania z bogatej oferty produktów bez względu na miejsce zamieszkania. W małych miejscowościach rzadko kiedy są sklepy muzyczne, więc dzięki zakupom online można uniknąć konieczności jeżdżenia po różnych miastach w poszukiwaniu mikrofonu lub innego sprzętu. Dodatkowo takie sklepy jak https://muzyczny.pl/ oferują bardzo atrakcyjne ceny i krótki czas realizacji zamówień.

Jeżeli natomiast pojawiłyby się jakieś problemy związane z doborem sprzętu muzycznego, zawsze można skontaktować się z pracownikami sklepu drogą mailową lub telefoniczną i poprosić o polecenie konkretnego modelu. Dzięki temu można uniknąć nietrafionych zakupów i łatwo znaleźć mikrofon, który spełni wszystkie oczekiwania klienta.