Łożysko kulkowe

Łożysko kulkowe

Łożysko kulkowe znajduje wiele różnych zastosowań w przeróżnych maszynach i urządzeniach. W końcu zgodnie z regułą mechaniki, elementy łatwiej się toczą niż ślizgają.

  1. Rodzaje łożysk kulkowych
  2. Producent łożysk
  3. Jak dobrać łożysko?

Dzięki poniższym informacjom dowiesz się, które łożyska będą odpowiednie do konkretnych zastosowań oraz czy oferta firmy SKF wciąż daje gwarancję wysokiej jakości.

Rodzaje łożysk kulkowych

Jednym z popularniejszych podziałów stosowanych w celu określenia rodzaju łożyska jest uwzględnienie ilości rzędów elementów tocznych. Wówczas produkty te można podzielić w następujący sposób:

– łożyska jednorzędowe: najpopularniejsze wykonania, które ze względu na prostą konstrukcję dostępne są w najlepszych cenach. Wadą tej konstrukcji łożyska jest to, że takie modele toczne charakteryzują się najniższą nośnością.

– łożyska dwurzędowe: w przypadku miejsc, w których występują większe obciążenia, lepszym wyborem mogą okazać się łożyska z dwoma rzędami elementów tocznych. Wielu konstruktorów wybiera takie rozwiązanie również wtedy, gdy można nim zastąpić dwa łożyska jednorzędowe.

– łożyska wielorzędowe: wyjątkowo wytrzymałe łożyska, najczęściej – przynajmniej jeżeli chodzi o produkty kulkowe – produkowane na specjalne zamówienie. Posiadają kilka rzędów elementów tocznych.

Producent łożysk

Ze względu na to, że produkty łożyskowe oraz oprawy sprzedawane są przez dystrybutorów, z których każdy może mieć wynegocjowane inne warunki handlowe, kierowanie się wyłącznie ceną nie daje klientom gwarancji, że wybiorą porządny model. Z drugiej strony, niektórzy producenci od wielu lat słyną z wysokiej jakości na swoje produkty toczne oraz specjalne wykonania. Do takich firm zalicza się między innymi FAG oraz SKF. Zwróć jednak uwagę, że chociaż produkty tych firm zaliczane są do łożysk z wyższej półki, to jednocześnie nie wszędzie potrzebne są aż tak dobre rozwiązania samonastawne lub skośne. Do prostych zastosowań spokojnie wystarczą zwykłe łożyska kulkowe z niższej półki. Nie powinieneś jednak samodzielnie dobierać takich wykonań kulkowych, jeżeli nie masz doświadczenia. W końcu oferta obejmuje również modele wahliwe, wzdłużne i wiele innych typów, więc najprościej będzie skontaktować się ze sprzedawcą, który jest dystrybutorem SKF lub innego popularnego producenta łożysk i poprosić o pomoc. Dzięki temu zaproponowane przez niego dwukierunkowe lub dwurzędowe modele kulkowe na pewno spełnią twoje oczekiwania.

Jak dobrać łożysko?

Jeżeli posiadasz kod produktu lub jego oznaczenie łożyskowe, cały dobór łożyska możesz ograniczyć do wybrania kategorii zawierającej warianty toczne i podania posiadanego przez ciebie numeru. Problemem może być jednak sytuacja, w której będziesz chciał dobrać łożyska specjalne. Wówczas powinieneś zmierzyć wysokość i średnice wewnętrzną oraz zewnętrzną. Na stronie sklepu oferującej łożysko kulkowe będziesz mógł podać otrzymane informacje i wyświetlą ci się dostępne warianty. Niektórzy klienci wybierają sprzedawców udostępniających swój magazyn na Allegro, jednak prościej jest złożyć zamówienie na samonastawne bezpośrednio w sklepie, który specjalizuje się w tej branży. Dzięki temu na pewno znajdziesz takie części, które będą pasowały do twoich maszyn. Hurtownia posiada od ręki tysiące różnych wykonań, na które składają się również wzdłużne i wahliwe. Na stronie regularnie pojawiają się okazje, dzięki którym możesz domówić oprawy w promocyjnych cenach. Dodając do tego niskie ceny na łożyska kulkowe możesz sporo zaoszczędzić.

W sytuacji, w której stosowane przez ciebie warianty kulkowe nie zapewniają oczekiwanej jakości, powinieneś rozważyć zakup lepszych produktów. Najlepsze będą łożyska specjalne, które mogą pracować nawet w ekstremalnych warunkach. Przykładem są łożyska hybrydowe, gdyż można je stosować między innymi w silnikach. Wszystkie warianty (jak również najpopularniejsze zwykłe) znajdziesz w sklepie, którego sprzedawca dobierze dla ciebie rozwiązania kulkowe lub skośne. Oferta dostępna jest dla osób prywatnych i firm.