Romanse czyli książki o miłości, której nam brakuje?

Romanse czyli książki o miłości, której nam brakuje?

Statystyki polskiego czytelnictwa ostatnich lat wyraźnie wskazują dwa gatunki najchętniej czytanych przez rodaków książek. Pierwszym z nich są kryminały i thrillery, a drugim książki romanse.

Jak to możliwe? Teoretycznie dwie zupełne skrajności, bo trudno sobie wyobrazić fana thrillera sięgającego po ckliwy romans i na odwrót, a z drugiej dokładnie tak wygląda sytuacja!

Dlaczego tak chętnie sięgamy po romanse?

Cóż, wielu osobom wydaje się to dziwne, ale książki romanse w pewien magiczny sposób wpływają na nasz stan psychiczny. Zmęczeni ciężką pracą, wychowywaniem dzieci i codziennymi stresami, szukamy dla siebie odprężenia. Relaksu. Dobrych emocji. Czegoś, co będzie przyjemne i nie podniesie nam dodatkowo nerwowego ciśnienia. Tym czymś są właśnie romanse – książki z założenia kończące się dobrze, pokazujące historię dwójki ludzi o różnej przeszłości, których los nagle łączy i daje im coś pięknego. Co? Siebie oczywiście.

W zwariowanych czasach ciągłego biegu za nieuchwytnymi rzeczami, tym, czego najbardziej nam brakuje jest miłość. Ta romantyczna, ciepła, pełna wielkich słów i gestów, dotyku, czułości, wzajemnego zrozumienia i pasji, o którą chce się walczyć. Niestety realia wskazują, że taką miłość w prawdziwym życiu ma ledwie niewielki procent z nas! Tęsknimy za nią i pragniemy jej, ale jej nie mamy. Mężczyzna książkowego romansu: wrażliwy, namiętny i doskonale wczuwający się w damskie potrzeby, wydaje się wręcz nie istnieć! I może właśnie dlatego sięgamy po książki, które nam ten emocjonalny stan i wyjątkowego partnera w jakiś sposób przybliżają.

Romanse obyczajowe z życia wzięte

Pięć ciekawych propozycji, dzięki którym można przez moment posmakować rodzącej się miedzy dwójką osób miłości? Warto sprawdzić:

  • „Nie zapomnisz o tym, co ci zrobiłem” Alex Sand
  • „Przeznaczenie” Małgorzata Brodzik
  • „Przez żołądek do serca” Nana Bekher
  • „Pechowe zauroczenie” Kasprzyk Małgorzata
  • „Wiosenne porządki” Kucharska Anna

Książki można nabyć m.in. w dobrych księgarniach internetowych jak np. https://www.taniaksiazka.pl/nie-zapomnisz-o-tym-co-ci-zrobilem-alex-sand-p-1563738.html ale i znaleźć je w wersjach elektronicznych, w formie wygodnego ebooka np. na Legimi (największa w Polsce baza ebooków dostępnych w abonamencie i z opcją skorzystania przez 7 dni za darmo).

Co ciekawe, na polskim rynku wydawniczym, odpowiadając na potrzeby czytelników kochających romanse i ciepłe, bliskie sercu historie, istnieje przynajmniej kilka dynamicznie rozwijających się wydawnictw, które specjalizują się właśnie w romansach. To na ich półkach można znaleźć co miesiąc zupełnie nowe, ciekawe pozycje, najczęściej tworzone przez polskie autorki.

Tu warto dodać, że wraz ze wzrostem popularności romantycznego sektora wydawniczego, rośnie też liczba osób, które po takie pozycje sięgają. Nierzadko czytelnicy są już nasyceni zagranicznymi książkami tego gatunku i szukają czegoś bliższego sobie i osadzonego w polskich realiach. Czytelnicy czują wtedy, że historie, których dotykają na łamach książek są im bliższe, bardziej znajome i rzeczywiście takie, o jakich się później marzy.

Czy trend na książki romanse utrzyma się długo? Trudno powiedzieć, ale biorąc pod uwagę to, że wielka miłość jest jedną z „rzeczy”, której brakuje nam zawsze i od zawsze, można zakładać że trend ten nie tylko będzie trwał zawsze ale i coraz ciekawiej będzie się rozwijał.