Lollapalooza – amerykański festiwal muzyczny

Czym jest Lollapalooza? Chorobą? Tytułem nowej piosenki? A może… jednym z największych festiwali muzycznych w Ameryce?

Prawidłową odpowiedzą jest oczywiście ta ostatnia. Pomysłodawcą festiwalu Lollapalooza jest Perry Farrell, wokalista Jane’s Addiction i Porno For Pyros.

Idea festiwalu

Festiwal Lollapalooza powstał po to, aby można było za jednym razem zaprezentować wykonawców specjalizujących się w różnych stylach muzycznych, przy czym z reguły są to odmiany rocka (indie rock, punk rock, rock alternatywny).

W 1991 roku odbyła się pierwsza edycja festiwalu, a wśród występujących wówczas zespołów znalazły się między innymi Nine Inch Nails oraz Living Colour. Początkowo festiwal odbywał się regularnie, jednak po 1997 r. miłośnicy rocka musieli czekać do 2003 roku na następną edycję. Czy był to powrót w wielkim stylu? Niestety nie. Już rok później impreza została odwołana, gdyż organizatorzy nie byli zadowoleni z ilości sprzedanych biletów.

Koniec z wycieczkami

W 2005 roku postanowiono zmienić formułę festiwalu i zamiast organizowania koncertów w różnych miastach, przygotowano dwudniowe show w Chicago.

W tym roku Lollapalooza odbędzie się po raz kolejny. Wśród zaproszonych zespołów i artystów znalazły się między innymi Red Hot Chili Peppers, Black Sabbath, The Black Keys, Jack White.