Wrocław został Europejską Stolicą Kultury

Pomimo ogromnej konkurencji, to właśnie Wrocław otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na 2016 rok. Wszystkie startujące w konkursie miasta zasługują jednak na uznanie, gdyż walka była bardzo zacięta.

Decyzja o wygranej Wrocławia została podjęta w dniu dzisiejszym przez Komisję Selektywną, w skład której weszli eksperci UE oraz Polski. Obrady odbyły się w Warszawie. Co ciekawe, wszyscy członkowie komisji jednogłośnie stwierdzili, że wygrana należy się Wrocławiowi.

W 2016 roku także jedno z hiszpańskich miast będzie promować w europie kulturę. Warto też wspomnieć o nagrodzie pieniężnej, którą zwycięskie miasto otrzymało – kwota 1,5 mln euro na pewno zostanie należycie spożytkowana.

Organizacją konkursu zajęło się w Polsce Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezydent zwycięskiego miasta pozdrowił wszystkich konkurentów, czyli Warszawę, Lublin, Katowice i Gdańsk. Ten symboliczny gest niestety nie wyeliminuje rozczarowania konkurencji, która także dokładała wszelkich starań w walce o zwycięstwo.