Blair Witch Project legenda

Czy istnieje coś takiego jak “The real Blair Witch story”? A może cała historia o wiedźmie z Blair jest jedynie wymysłem scenarzystów?

Chociaż budżet kultowego, wymyślonego oraz wyreżyserowanego przez Daniela Myricka i Eduardo Sáncheza filmu wynosił marne 22 lub 60 tysięcy dolarów (różne źródła podają inne kwoty), obraz zarobił ponad dwieście czterdzieści osiem milionów dolarów. Dodatkowo “Blair Witch Project” został nakręcony w zaledwie 8 dni, co nie zdarza się zbyt często.

Blair Witch story

Historia ma swój początek w XVIII wieku w osadzie Blair, gdzie Elly Kedward zostaje oskarżona o uprawianie czarów, a następnie przywiązana do drzewa i zostawiona na pastwę losu. Niedługo po tym wydarzeniu znikają wszyscy, którzy wystąpili przeciwko wiedźmie. Pozostali przy życiu mieszkańcy opuszczają osadę i dopiero wiele lat później na jej pozostałości trafiają robotnicy pracujący przy budowie kolei. Zakładają w tym miejscu miasteczko Burkittsville i chociaż kolejne lata mijają bez większych tragedii, to od czasu do czasu giną dzieci. W maju 1941 roku pustelnik imieniem Rustin Parr zabija ich aż siedmioro, do czego zresztą przyznaje się policji. Tłumaczy, że wypełniał rozkazy ducha starej kobiety.

Historia przedstawiona w filmie „Blair Witch Project” rozpoczyna się kilkaset lat później. W 1994 r. trójka studentów postanawia nakręcić film o wiedźmie z Blair. W tym celu przeprowadzają wywiady z mieszkańcami, a następnie wyruszają do tajemniczego lasu, w którym mają zamiar spędzić noc. Studenci giną w tajemniczych okolicznościach, a ich ciała – pomimo długich poszukiwań – nigdy nie zostają odnalezione.

Skąd się zatem wzięły taśmy, z których zmontowano film? Otóż rok później ktoś przypadkowo odnajduje worek z kasetami i kamerami. Chociaż nagrany na nich materiał został zdaniem szeryfa sfałszowany i umorzył on śledztwo, to rodziny zaginionych udają się do wytwórni Haxan Films, aby jej pracownicy pomogli im w złożeniu filmu w całość, co miało pomóc w poznaniu losów zaginionej trójki.

Premiera Blair Witch Project

Premiera filmu miała miejsce 25 stycznia 1999 r., a dzięki ogromnej kampanii reklamowej (min. tworzeniu stron internetowych mających uwiarygodnić całą historię) film w krótkim czasie stał się jednym z najgłośniejszych horrorów ostatnich lat, a mieszkańcy Burkittsville (to właśnie tam kręcono “Blair Witch Project”) zaczęli borykać się z nieustającymi najazdami turystów. Nawet na stronie internetowej tego małego miasteczka znajduje się informacja o tym, że chociaż miejscowość jest prawdziwa, to film jest jedynie filmem (“the movie is just that, a movie”).

Prawda o wiedźmie z Blair

Fakty są takie, że cała historia powstała w głowach Daniela Myricka i Eduardo Sáncheza. Dopóki nie opisali jej w scenariuszu, nie istniały żadne wzmianki o wiedźmie.

Jeżeli początkowo daliście się nabrać twórcom “Blair Witch Project” to nie macie się czym przejmować, gdyż początkowo nawet aktorzy byli przekonani, że legenda jest prawdziwa. Prawdę poznali dopiero po premierze filmu (co ciekawe, wszystkie padające w nim kwestie są improwizowane).

A teraz, skoro wiadomo, że legenda Blair Witch Project została zmyślona, czujecie ulgę czy rozczarowanie?