Kaligula (Caligola) z 1979

Kontrowersyjna superprodukcja “Kaligula” to odważny dramat historyczny z elementami charakterystycznymi dla filmów spod znaku XXX.

Światowa premiera filmu miała miejsce 14 sierpnia 1979 r., ale obrazowi wyreżyserowanemu przez Tinto Brassa wciąż udaje się zniesmaczyć i zaszokować widzów.

Akcja filmu “Kaligula” rozgrywa się w czasach pogańskiego Rzymu. Miejsce cesarza Tyberiusza zajmuje niepoczytalny Kaligula, który na różne sposoby uprzykrza życie ważnych osobistości i tym samym zdobywa poprawcie ludu. Kaligula spełnia wszystkie swoje zachcianki, czego przykładem jest związek z siostrą, otworzenie burdelu z żonami senatorów oraz spanie z koniem.

Rozmach w stylu rzymskim

Wszystkie, nawet erotyczne sceny zrealizowane zostały z rozmachem. Wrażenie robi również obsada aktorska, a szczególnie Malcolm McDowell w roli obłąkanego cesarza, który zagrał bardzo przekonująco.

Widzowie, którzy chcieliby zapoznać się z tym kultowym, ale też niezwykle kontrowersyjnym dziełem, powinni zwrócić uwagę na to, po jaką wersję sięgają. Ze względu na wielokrotne działania cenzury, film “Kaligula” dostępny jest w wielu wersjach (“pełna” trwa 156 minut).

Hit czy kit?

Co ciekawe, reżyser Sam Brass często odcinał się od swojego najsłynniejszego filmu. Czy słusznie? Można różnie oceniać wartość “Kaliguli”, ale jednocześnie jest to film jedyny w swoim rodzaju i chociażby z tego powodu warto go obejrzeć.