Polska premiera filmu Sobibór

sobibor-film-o-obozie-koncetracyjnym

Wyreżyserowany przez Konstantina Chabieńskiego film „Sobibór” trafi do kin już 11 maja. Obraz przedstawia historię wielkiej ucieczki z tytułowego obozu koncentracyjnego.

Jest to zarazem debiut reżyserski Chabieńskiego, który dotychczas cieszył się dużą popularność jako rosyjski aktor. Zaplanowana na piątek polska premiera ma szczególne znaczenie w kontekście historycznym, ponieważ film przedstawia wydarzenia rozgrywające się na terenie Polski. Film powinien być pozycją obowiązkową nie tylko dla miłośników historii, ale też widzów lubiących dramaty wojenne oraz inspirujące historie niezłomnych jednostek. Dodatkowo można mieć nadzieję, że dzięki takim produkcjom jak “Sobibór” straszliwe czyny jakich dokonało państwo niemieckie w latach 1933–1945 nie zostaną puszczone w niepamięć.

scena-z-filmu-sobibor

Fabuła filmu Sobibór

Historia przedstawiona w filmie rozgrywa się w 1943 roku. 14 października w obozie Sobibór na Lubelszczyźnie z inicjatywy radzieckiego pułkownika wybucha bunt więźniów i 600 z nich podejmuje desperacką próbę ucieczki pomimo konieczności starcia ze stu pięćdziesięcioma dobrze uzbrojonymi strażnikami. Większość więźniów poniosło śmierć, ale części z nich udało się uciec. Kilkudziesięciu więźniów doczekało również końca wojny.

W obsadzie filmu znaleźli się między innymi jego reżyser Konstantin Chabieński w roli pułkownika Aleksandra Peczerskiego, popularny amerykański aktor Cristopher Lambert w roli komendanta obozu Karla Frenzela oraz Michalina Olszańska w roli Hanny. Zdjęcia do tej rosyjskiej produkcji kręcono w Wilnie. Dodatkowe informacje na temat produkcji dostępne są na oficjalnej stronie filmu Sobibór: www.sobiborfilm.pl.

Zwiastun filmu Sobibór w reżyserii Chabieńskiego

Zbliżająca się premiera filmu stanowi również idealną okazję do przypomnienia przerażającej, ale zarazem ważnej historii obozu zagłady w Sobiborze, który funkcjonował od maja 1942 do października 1943 roku. Liczbę ofiar, które poniosły śmierć w tym miejscu szacuje się na około 180 tysięcy. W 2019 roku ma zostać ukończone muzeum upamiętniające ofiary niemieckich zbrodniarzy.

polska-premiera-filmu-sobibor

“Sobibór”
Tytuł oryginalny: Sobibor
Reżyseria: Konstantin Chabieński
Produkcja: Rosja 2018
Czas trwania: 110 minut