Recenzja Alan Wake, czyli Twin Peaks wspomagane Kingiem

Alan Wake to gra, do której umieszczone na okładce określenie „psychologiczny thriller akcji” pasuje nadzwyczaj trafnie.

Użyj światła, by walczyć w mroku

Tytuł stworzony przez Remedy i wydany przez Nordic Games pozwala graczowi wcielić się w Alana Wake’a – autora bestsellerów, którego żona Alice znika w tajemniczych okolicznościach. W związku z tym, zamiast cieszyć się urlopem w niewielkim miasteczku, pisarz musi stawić czoła Mrocznej Obecności i odnaleźć ukochaną. A może… w urokliwym miasteczku Bright Falls nie ma żadnych potworności, a Alan po prostu oszalał? Odpowiedzi na to i na wiele innych pytań gracz musi odnaleźć samemu.

Pełna napięcia fabuła

Scenariusz gry napisał Sam Lake (ten sam, który nie tylko stworzył serię Max Payne, ale też użyczył twarzy jej głównemu bohaterowi) i jest on wyjątkowo wciągający. Mamy tu nawiązania do licznych filmów, powieści oraz popkultury, a chociaż początkowo wiele rzeczy będzie wydawało się nam nielogicznych, to dzięki temu Alan Wake posiada wspaniały klimat. Dla fanów Stephena Kinga oraz kultowego Miasteczka Twin Peaks powinna to być pozycja obowiązkowa.

Światło jest Twoją bronią

Grafika jest dopracowana, a największe wrażenie robi potęga światła. To nie Half-Life, w którym trzeba było czekać na naładowanie latarki, aby można było cokolwiek zobaczyć w ciemnym korytarzu. Tutaj od światła zależy na przykład to, czy uda nam się zabić atakujących przeciwników. Twórcy gry, którzy tak wiele elementów uzależnili od światła (jeżeli staniemy w jego kręgu, to nasz bohater szybciej odzyska zdrowie), postarali się również o warstwę wizualną, dzięki czemu snop światła latarki, zmieniające się cienie oraz inne tego typu elementy są bardzo widowiskowe.

Alan Wake jest konwersją z konsoli Xbox 360, na którą tytuł ukazał się już 14 maja 2010 roku. Użytkownikom komputerów opłaciło się jednak czekać, bo chociaż gra została wydana dopiero w lutym 2012 roku, to ta wersja zawierała dwa dodatkowe epizody – Sygnał oraz Pisarz.

Alan Wake
Producent: Remedy Entertainment
Wydawca: Nordic Games Publishing
Polski wydawca: Cenega Poland

Wykorzystaj Minecraft gift code generator i ciesz się większymi możliwościami.