Budynki z historią mają coś w sobie – to czuje wielu z nas. Przede wszystkim oczywiście cechuje je najczęściej piękna architektura, śliczny wygląd.
Lecz jest jeszcze coś więcej – świadomość, że już od tylu lat taki budynek stoi, że tyle rodzin już tu mieszkało, że wydarzyło się tu coś znaczącego…
Budynki z przeszłością
Co może być takim starym budynkiem, który nas oczaruje? Na pewno będą to kamienice, a w szczególności te, które nie zostały podzielone na malutkie mieszkania. Mamy tam piękne świetliki nad drzwiami, zabytkowe drzwi, wysokie pomieszczenia. Obok kamienic swój urok mają także niewątpliwie przeróżne dworki. Położone na wsiach, często niestety popadają w ruinę.
Co ciekawe – nieraz takie zabytkowe budynki można nabyć za niską cenę. Trzeba jednakże się nimi zaopiekować. Z jednej strony to brzmi bardzo ciekawie. Przecież wtedy możemy sobie zrobić własny azyl na świecie, piękny i ponadczasowy. Jednak rzeczywistość w postaci przepisów prawnych wygląda nieco inaczej.
Czym jest zabytek? Jak wygląda remont zabytków?
Odpowiedzmy jednak najpierw na pytanie, czym w zasadzie jest zabytek. Tu trzeba najpierw zagłębić się w Ustawę o Ochronie Zabytków i Opiece nad zabytkami. Czytamy tam, że zgodnie z artykułem 3 punktem 1, “zabytkiem jest nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową”.
Jak widać ta definicja jest całkiem szeroka. Teraz zaś warto zadać sobie pytanie – jak wygląda remont zabytków. Otóż właśnie – to wcale nie jest taka prosta sprawa. Mianowicie, aby w nieruchomości – mieszkaniu, budynku – wprowadzić jakieś zmiany, wykonać remont, cokolwiek zmienić, należy mieć zgodę odpowiedniego konserwatora zabytków na województwo. Zabytek musi bowiem dalej spełniać swoje funkcje i pasować do otoczenia.
Remont zabytków w praktyce
Jak to wygląda? Otóż trzeba złożyć stosowny wniosek do konserwatora. Jednak, aby on mógł udzielić swojej zgody, musimy także dostarczyć od razu wszystkie plany i projekty przyszłych prac remontowych.
Tu warto wiedzieć, że czasami drobne szczegóły, jak np.. kolor detali, materiał użyty do elewacji itp. mogą być powodem konieczności wprowadzenia poprawek. Oczywiście zarówno na plany, jak i na zgodę trzeba poczekać- remont zajmuje zatem znacznie więcej czasu niż zazwyczaj. Nie jest to jednakże zadanie niewykonalne i należy się zastanowić.. A nuż nieco więcej problemów z remontem zabytków wcale nie stanowi wysokiej ceny za przywilej mieszkania tam?
Artykuł powstał we współpracy z PPKZ S.A.
Dodaj komentarz