Wielkie postaci Kościoła XX wieku

slynne-postacie-kosciola

Możliwe, iż zapomnielibyśmy wielkie dzieła Jezusa Chrystusa, gdyby nie osoby wciąż Go naśladujące. Poznajmy bliżej wielki postaci Kościoła XX wieku. Znajdują się wśród między innymi: Ojciec Pio, Matka Teresa, Jan Paweł I oraz Jan Paweł II.

Ojciec Pio

Stygmaty, czyli tworzące się samoistnie, krwawiące rany, w miejscach przebicia Jezusa Chrystusa na Krzyżu, to zjawisko pozostające tajemnicą, a doznawał go między innymi Ojciec Pio. Francesco Forgione przyszedł na świat 25-go maja 1887 roku w Pietrelcinie. Od najmłodszych lat doznawał niebiańskich wizji i ekstaz, a także czuł powołanie. W 1903 roku wstąpił do zakonu franciszkanów przyjmując imię Pio. Słynął ze swoich wizji pochodzących od Boga, ataków powodowanych przez Szatana, stygmatów, a także wielu nadprzyrodzonych darów. Umarł 23-go września 1968 roku w San Giovanni rotundo, w wyniku męczących go od wielu lat chorób. Kanonizowany w roku 2002 przez Jana Pawła II.

Matka Teresa

Jej dobroć zyskała taką popularność, że mianem Matki Teresy zaczęto przysłowiowo określać każdą osobę czyniącą dobro. Agnes Gonxha Bojaxhiu przyszła na świat 26-go sierpnia 1910 roku w Skopje. W 1931 roku została zakonnicą przyjmując imię Teresa. W 1948 roku założyła Zakon Misjonarek Miłości pomagający osobom biednym i chorym. Przez 45 lat prowadziła tego rodzaju działalność misyjną, za co w roku 1979 otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Umarła 5-go września 1997 roku w Kalkucie, w wyniku męczących ją od wielu lat chorób. Kanonizowana w roku 2016 przez Franciszka.

Jan Paweł I

Uśmiechnięty Papież, bo taki przydomek zyskał od wiernych Jan Paweł I, porównany został do błyskawicznego, aczkolwiek zjawiskowego meteorytu pędzącego po niebie. Albino Luciani przyszedł na świat 17-go października w Forno di Canale. Ponoć dowiedział się od siostry Łucji, tej od objawień w Fatimie, iż zasiądzie na papieskim tronie, mimo że na krótki czas. Papieżem został na pierwszym konklawe w 1978 roku, mianowicie 26-go sierpnia. Trwający 33 dni pontyfikat okazał się przełomowy ze względu na to, że Ojciec Święty otwierał się niezwykle na wiernych, a także sprzeciwiał się pewnym założeniom Kurii Rzymskiej i Banku Watykańskiego. Umarł 28-go września 1978 roku, w wyniku nagłego ataku serca. Trwa jego proces beatyfikacyjny.

Jan Paweł II

Prawdopodobnie, a nawet na pewno, Jan II to najbardziej popularna postać Kościoła dwudziestego wieku i jedna z najpopularniejszych na przestrzeni stuleci. Karol Józef Wojtyła przyszedł na świat 18-go maja 1920 roku w Wadowicach. Pragnął pójść w stronę aktorstwa, ale powołanie okazało się silniejsze. Papieżem został na drugim konklawe w 1978 roku, mianowicie 16-go października. Trwający 28 lat pontyfikat obfitował w podróże do wiernych w każdych zakątkach świata oraz gesty ekumeniczne, czyli prowadzenie dialogu między katolicyzmem a judaizmem, jak też między katolicyzmem a innymi wyznaniami chrześcijańskimi, czyli prawosławiem i protestantyzmem. Umarł 2-go kwietnia 2005 roku w Watykanie, w wyniku męczących go od lat chorób. Kanonizowany w 2014 roku przez Franciszka.

Artykuł został przygotowany we współpracy z HolyArt.pl.