Wynalazki, które zmieniły świat – łożyska kulkowe i Leonardo da Vinci

sklep z łożyskami kulkowymi

Przygotowanie tekstu opisującego najważniejsze wynalazki jak wspomniane w tytule łożyska jest o tyle proste, że wystarczy zwrócić uwagę na bogaty dorobek jaki pozostawił po sobie Leonardo da Vinci i od razu można znaleźć materiał na cały cykl tekstów.

Ten wyjątkowy twórca urodzony w 1452 roku zasłynął wieloma słynnymi dziełami sztuki, jednak przypisuje mu się również stworzenie projektów maszyny latającej czy nawet… czołgu. Oprócz tego da Vinci stworzył wynalazek, który wykorzystywany jest w całej branży utrzymania ruchu. Trudno bowiem wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek maszyny bez takich części jak łożyska kulkowe, a to właśnie Leonardo najprawdopodobniej jest ich twórcą.

Jeżeli ktoś nie widzi w łożysku kulkowym przełomowego wynalazku, to warto aby sprawdził co znajduje się w jego samochodzie, krześle od komputera (jak również w samym komputerze!), deskorolce… Wymieniać można bez końca. Jak wskazuje nazwa, w łożysku kulkowym znajdują się kulki, które stanowią jego element toczny. Popularnym podziałem tej kategorii łożysk jest podział na łożyska kulkowe zwykłe, łożyska kulkowe skośne oraz łożyska kulkowe wahliwe.