Recenzja gry Zakazana Wyspa

Recenzja kooperacyjnej gry Zakazana Wyspa to pierwszy i na pewno nie ostatni tego typu tekst na naszej stronie. Gry planszowe i towarzyskie wciągają, a na dodatek mogą być doskonałą odskocznią dla osób znudzonych grami komputerowymi.

Fabuła gry

Tytułowa wyspa to miejsce zamieszkiwane niegdyś przez starożytny lud Archean. Dzięki czterem świętym przedmiotom, posiadali oni moc kontrolowania żywiołów: ognia, wody, wiatru i ziemi. Artefakty były jednak zbyt potężne, więc Archeanie postanowili ukryć je na Zakazanej Wyspie. Zadaniem gracza jest odnalezienie wspomnianych przedmiotów (Kryształu Ognia, Kamienia Ziemi, Posążka Wiatru i Kielicha Oceanu), co jednak nie będzie proste, gdyż starożytny lud przewidział taką ewentualność i zadbał o to, aby wyspa zatonęła wraz z poszukiwaczami skarbów.

Cel gry

Gracze (w liczbie od dwóch do czterech) muszą odnaleźć wszystkie artefakty i uciec z wyspy helikopterem, zanim pochłonie ją woda. W celu odniesienia zwycięstwa – oprócz zdobycia przedmiotów – należy także dostać się do Przystani Głupców. Jeżeli chociaż jedna z osób nie zdąży tego zrobić i utonie w głębinach oceanu, gra zakończy się porażką. W Zakazanej Wyspie najciekawsze jest to, że wcale nie jest tak, że im więcej graczy, tym rozgrywka jest łatwiejsza. Wręcz przeciwnie! Trzeba jednak przyznać, że wiele zależy od szczęścia i czasami nawet pozornie prosta partia może zakończyć się przegraną.

Zawartość pudełka

Gra została starannie wydana, a w metalowym pudełku znajdują się następujące elementy:
– 28 kart skarbów,
– 24 karty zalania,
– 6 kart śmiałków,
– 24 pola wyspy,
– 6 pionków,
– 4 figurki skarbów,
– instrukcja,
– 1 znacznik poziomu wody wraz z wodomierzem.

Przygotowanie do gry

Instrukcja została napisana w sposób bardzo przemyślany, dzięki czemu nawet początkujący gracze nie będą mieli żadnych problemów ze zrozumieniem zasad rządzących grą. Już po kilku-kilkunastu minutach można grać bez zerkania do instrukcji, szczególnie że na kartach śmiałków znajdują się skrócone zasady.

W celu rozpoczęcia gry należy rozłożyć 24 pola wyspy, co najlepiej widać na poniższym filmie.

Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ plansza za każdym razem wygląda inaczej, więc w Zakazaną Wyspę można grać właściwie bez końca. Jedna rozgrywka trwa około 30 minut, jednak jej długość zależy tak naprawdę od trzech czynników:
– ilości graczy,
– stopnia trudności,
– szczęścia.

Przy niekorzystnym rozłożeniu kart i rozpoczęciu gry na wysokim poziomie trudności można skończyć grę naprawdę szybko, co niestety nie oznacza, że zakończy się ona zwycięstwem.

Rozgrywka

Gracze ceniący sobie rywalizację mogą początkowo poczuć się zagubieni, gdyż Zakazana Wyspa wymaga, by wszyscy uczestnicy zabawy przez cały czas ze sobą współpracowali. Ma to wiele zalet, czego przykładem może być to, że dzieci (gra przeznaczona jest dla osób w wieku >10 lat, jednak nawet starsi gracze nie powinni się przy niej nudzić) łatwiej zrozumieją, że w niektórych sytuacjach nie da się odnieść zwycięstwa bez pomocy innych osób. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna i chociaż właściwie przez cały czas trzeba wykonywać te same akcje (odwracać pola wyspy, zbierać karty skarbów i pomagać innym graczom), to trudno się przy niej nudzić.

Największe zalety gry

Po rozegraniu kilku partii z przyjaciółmi, wybraliśmy wspólnie największe zalety gry Zakazana Wyspa. Brzmią one następująco:
– szybko można rozłożyć elementy i zacząć grę,
– zasady są łatwe do opanowania,
– gra wciąga, a rozgrywka jest pełna emocji,
– karty zostały wydrukowane na porządnym papierze (chociaż mogłyby być zafoliowane, gdyż prędzej czy później podczas tasowania mogą się nieco pozaginać).

Warto też dodać, że dzięki ładnemu i wytrzymałemu pudełku, gra doskonale nadaje się na prezent.

Kupić czy nie kupić?

Czy warto sięgnąć po Zakazaną Wyspę? Tak, szczególnie jeżeli ktoś dopiero zaczyna przygodę z grami planszowymi i szuka tytułu, z którym będzie można spędzić naprawdę wiele godzin. Taki „powrót do korzeni”, czyli do gier niewymagających zasilania, z pewnością przyda się niejednej osobie. O tym, że jest to produkcja godna uwagi, mogą świadczyć takie wyróżnienia jak Zwycięzca Mensa Select 2010 czy tytuł Najlepszej gry dla dzieci wg BoardGameGeek Golden Geek 2010.

Bardzo dziękujemy wydawnictwu REBEL.pl za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Zakazana Wyspa
Projektant: Matt Leacock
Wydawca: REBEL.pl

Liczba graczy: 2 – 4 osoby
Czas gry: ok. 30 minut
Wiek: od 10 lat

Wykorzystaj Minecraft gift code generator i ciesz się większymi możliwościami.