Moda na gry planszowe

Każdy z nas wie doskonale, jak popularne są gry komputerowe – niektóre z nich trzeba zamawiać nawet ze znacznym wyprzedzeniem.

Dla prawdziwych pasjonatów nie jest to jednak żaden problem, zwykle emocje związane z oczekiwaniem są dla nich niemal równie przyjemne jak sama gra. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że nie tylko gry komputerowe cieszą się popularnością. Swój renesans przeżywają także gry planszowe i karciane jak np. znany chyba wszystkim poker.

Trzeba przyznać, że tradycyjne gry planszowe takie jak np. Chińczyk, nie wymagające zbyt dużego zaangażowania Grzybobranie czy lubiany swego czasu Eurobiznes nie są obecnie najchętniej wybieranymi grami planszowymi. Modne gry planszowe polegają nie tyle na szczęściu co raczej na odpowiednio przemyślanej strategii działania. To właśnie dlatego wiele gier tego rodzaju kierowanych jest przede wszystkim do osób dorosłych, które są w stanie przyswoić ich bardziej rozbudowane zasady.

Jakie gry planszowe cieszą się obecnie największym zainteresowaniem? Przede wszystkim imprezowe, takie jak np. Tabu czy Jungle Speed. Tego typu planszówki nie mają zbyt skomplikowanych zasad, są tak skonstruowane, że z powodzeniem może w nie grać naraz większa liczba osób. Nieodmiennie zainteresowaniem cieszą się także gry o charakterze ekonomicznym, w których, w skrócie, chodzi o zgromadzenie jak największej liczby dóbr.

Dla prawdziwych koneserów przeznaczone są gry strategiczne. Dość często gry planszowe tego typu poświęcone są tematyce historycznej, zwłaszcza wojennej. Do najbardziej znanych gier strategicznych należą: 303, Cyklady, Zimna Wojna. Warto podkreślić, że gry, mimo swojej tematyki, wymagają od graczy nie tyle szerokiej wiedzy historycznej co raczej zdolności analitycznych. Rozgrywki trwają nie rzadko nawet i kilkanaście godzin, mimo to gry planszowe tego typu zyskują coraz więcej zwolenników.

Nie ma w tym zresztą nic zaskakującego, zważywszy na fakt, że obecnie wydawane gry planszowe są coraz bardziej dopracowane – zarówno pod względem tematycznym jak i graficznym.