Marek Susdorf – Dziennik znaleziony w piekarniku

Książka “Dziennik znaleziony w piekarniku” autorstwa Marka Susdorfa to pozycja dla czytelników pragnących poznać ciemną stronę macierzyństwa.

Trzy śmiertelne historie part 1

Jest to pierwszy tom z cyklu “Trzy śmiertelne historie”. Bohaterką “Dziennika…” jest Magdalena D. Kobieta – w przeciwieństwie do większości matek – wcale nie uważa swojego dziecka za skarb. Wręcz przeciwnie! Magdalena nieustannie narzeka na ogrom obowiązków związanych z wychowywaniem małego dziecka.

“Więc tak mnie pytacie w trakcie tego, jak to dziecko odgryza mi sutki, a ból i zniesmaczenie rozrywa mi głowę, czy jestem za aborcją.”

Język Magdaleny

Na uwagę – chociaż jest to jednocześnie cecha, która może odstraszyć wielu czytelników – zasługuje specyficzny język. Zawsze mocny, czasami bełkotliwy, czasami prosty i zdecydowanie pasujący do kogoś takiego jak Magdalena D. Kobieta jest wyjątkowo zrzędliwą kurą domową, a jej ulubionym zajęciem jest pogrążanie się w każdy możliwy sposób. Magdalenę przepełnia żal do świata oraz przeolbrzymie poczucie niespełnienia.

“Tak nabrzmiale mi przykro, że nikt nigdy nie zdołał mnie wynieść z tego domu niedoli, jakim jest moje życie, z tego domu niewoli na jakieś wyższe poziomy doznań i czucia”.

Na domiar złego partnerem bohaterki jest obibok, który chociaż nie wypiera się dziecka, nie jest zainteresowany tym, aby pomóc żonie w zajmowaniu się potomkiem. Dawna przyjaciółka stopniowo przestaje nią być, a rodzice… Szkoda mówić. Podobnie jest z teściami. Nic więc dziwnego, że bohaterka ma na co narzekać, ale chwilami tego narzekania jest zbyt wiele. Przynajmniej dla czytelnika.

“Wszystkim podobają się moje usta, mówię ja. Nie wiem dlaczego. I dlaczego tylko usta?”

Nie można autorowi odmówić dobrego oka, gdyż wiele z zaobserwowanych i opisanych przez niego sytuacji rozgrywa się każdego dnia. Oczywiście, w “Dzienniku znalezionym w piekarniku” są one bardzo przerysowane. Opowieść – choć niedługa – ma w sobie więcej negatywnych emocji niż niejedna kilkusetstronicowa książka, ale jeżeli czytelnik im nie ulegnie i przeczyta książkę do końca, na pewno inaczej spojrzy na macierzyństwo oraz zacznie szukać odpowiedzi na niestawiane głośno pytania.

Kup książkę Dziennik znaleziony w piekarniku za jedyne 19,50 zł.

Dziennik znaleziony w piekarniku
Marek Susdorf
Wydawnictwo Novae Res

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 96

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.