Recenzja książki Sztuka podstępu

Chociaż Kevin Mitnick jest najsłynniejszym hakerem świata, to dla czytelników sięgających po jego książkę „Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła” zaskakujące będzie to, że klawiatura komputerowa nie jest dla niego i dla podobnych mu ludzi najważniejsza. Przynajmniej nie zawsze.

Zdolny i niebezpieczny

Już w przedmowie do książki Mitnick zapewnia, że jako haker nigdy nie miał złych zamiarów. Przynajmniej jego zdaniem, bo nie bez powodu sąd zakazał mu dostępu do komputera. To jednak nic w porównaniu z tym, że za przestępstwa komputerowe swego czasu groziło mu nawet… kilkaset lat pozbawienia wolności.

W książce „Sztuka postępu. Łamałem ludzi, nie hasła”, której oryginalny tytuł brzmi „The Art of Deception: Controling the Human Element of Security” Kevin Mitnick opisuje zróżnicowane sposoby uzyskiwania tajnych informacji. Historie opisane w książce zostały wymyślone przez autora (przynajmniej oficjalnie), ale są na tyle realne, że równie dobrze mogą rozgrywać się każdego dnia. Dla osób chcących zabezpieczyć się przed atakami socjotechników przydatne będzie to, że oprócz opisów ataków, Mitnick zamieszcza również skuteczne metody ochrony. W przeciwieństwie do wielu publikacji poświęconych bezpieczeństwu, podczas lektury „Sztuki…” czytelnik nie ma wrażenia, że ktoś kreuje się na groźnego hackera, aby książka była ciekawsza. W kwestii zabezpieczeń trudno nie zaufać autorowi, bo w końcu kto jak kto, ale najsłynniejszy haker świata może się na takie tematy wypowiadać.

Na pewno dużym zaskoczeniem będzie dla czytelników to, że zamiast pisać skomplikowane programy i włamywać się do świetnie zabezpieczonych sieci czasami wystarczy zadzwonić do banku i podać się za pracownika z pobliskiej placówki. Oczywiście, dobry socjotechnik powinien być przygotowany na różne możliwości, bo każda taka rozmowa może potoczyć się inaczej. O tym jednak opowie Wam Mitnick.

Kup książkę Sztuka podstepu. Łamałem ludzi nie hasła za 36,50 zł.

Sztuka Podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła
Kevin Mitnick, William L. Simon
Wydawnictwo Helion

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2003
Ilość stron: 380

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.