Streszczenie książki Makbet

Około 1606 roku William Shakespeare napisał historię, która chociaż była jego najkrótszym dziełem, stała się jedną z najczęściej adaptowanych sztuk Shakespeare’a.

Na wstępie warto zwrócić uwagę na fakt, że „Makbet” oparty został na przekazach historycznych – chodzi o kronikę Raphaela Holinsheda, w której opisano króla szkockiego Makbeta. Sztuka natomiast omawia takie problemy jak zdrada i niebezpieczna żądza władzy. Przez tę ostatnią główny bohater stopniowo porzuca moralność, aż w końcu popełnia zbrodnię, przez którą traci sens życia.

Streszczenie Makbeta

Głównym bohaterem tragedii Shakespeare’a jest Makbet – dowódca wojsk króla Dunkana, który jest wierny swojemu władcy. Pewnego razu bohater wraz ze swoim przyjacielem Bankiem spotyka trzy wiedźmy, które przepowiadają mu władzę. To zmienia poczciwego i oddanego królowi Makbeta, który zaczyna dążyć do spełnienia przepowiedni.

Kolejną kobietą, która w sztuce „Makbet” manipuluje mężczyzną, jest Lady Makbet – to ona zasiewa w sercu bohatera złe myśli, które w końcu doprowadzają go do zbrodni, w wyniku której Makbet zabija Dunkana, a winą obarcza niewinnych służących.

Bohater postanawia pozbyć się również Banka, aby nikt nie odkrył jego zbrodni. Przez te wszystkie intrygi Makbet zaczyna tracić zmysły. W międzyczasie angielskie wojska wyruszają na Szkocję, aby pomścić śmierć jednego z lordów zamordowanych przez Makbeta. Dochodzi do nieuniknionej bitwy, podczas której Makbet dysponuje niewielkimi siłami. W dodatku umiera jego żona, a przepowiednia wiedźm – zgodnie z którą Makbet zginie z ręki człowieka nie narodzonego z kobiety wtedy, gdy poruszy się las Birnam– wcale nie dodaje mu otuchy.

Finał jest bardzo zaskakujący, gdyż las rzeczywiście się porusza – chodzi jednak o wojska angielskie, które wykorzystały gałęzie do tego, aby zamaskować swoją obecność. Drugą część przepowiedni dopełnia Makduf, który został wyjęty z łona matki przed upływem dziewiątego miesiąca. Zabija on Makbeta, dzięki czemu władzę może objąć Malkolm (syn Dunkana).

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.