Halloween w kulturze popularnej

Odniesienia do amerykańskiego święta Halloween można znaleźć praktycznie wszędzie, dlatego też warto dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy na temat tego dnia.

Halloween odnosi się do święta zmarłych. Obchodzone jest 31 października i oprócz USA, mocno praktykowane jest także w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Co ciekawe, dotychczas nie uznano Halloween za święta urzędowego.

Kino

Halloween to także seria znanych horrorów, które zapoczątkował John Carpenter w 1978 roku. Ich fabuła opiera się na szalonym Michaelu Myersie, który zabija swoje ofiary w bardo wymyślne sposoby. Dotychczas powstało aż dziesięć części filmu.

Jack O’lantern

Największym symbolem Halloween jest lampka zrobiona z wydrążonej dyni, czyli właśnie Jack O’lantern. Gdyby ktoś chciał samemu przygotować sobie taki gadżet, w internecie znajdzie wiele różnych poradników. Co ciekawe, można także zakupić specjalne narzędzia (np. do wycinania ząbków).

Cukierek albo psikus

Chociaż w Polsce święto obchodzone jest już od ponad dwudziestu lat, to jednak rzadko można spotkać się z sytuacją, w której poprzebierane za strachy dzieci dzwonią do drzwi i proszą o łakocie. Gdyby jednak takie coś się wydarzyło, to lepiej mieć przygotowane w zanadrzu jakieś słodkości. W przeciwnym razie można się narazić na psikusy…

W skrócie

Halloween pochodzi od celtyckiego obrządku Samhain. Przebrane (za wiedźmy, wampiry, zombie, szkielety i inne potwory) dzieci pukają do domów obcych ludzi i proszą o słodycze. Najbardziej kojarzonym z Halloween elementem jest lampka z dyni, która nosi nazwę Jack O’lantern.