Kino nadal zaskakuje

Thor

Współczesna kinematografia potrafi zadziwić nawet najbardziej wymagających widzów.

Odniesienie spektakularnego sukcesu w tej sferze nie jest jednak proste. W ostatnich latach przemysł filmowy znacznie się przeobraził. Widz oczekuje dzisiaj nie tylko rozrywki, ale też silnych wrażeń. Dlaczego tak się dzieje? Ambitny pomysł na film jest oczywiście fundamentem sukcesu, ale to dopiero początek drogi współczesnych twórców. Dynamiczny rozwój techniki filmowej spowodował, że widz chce być po prostu zaskakiwany. Skrajnych emocji oczekują przede wszystkim ludzie młodzi. Jeszcze kilka lat temu ogromną rolę spełniała scenografia czy charakteryzacja. Dzisiaj liczą się efekty specjalne i najnowocześniejsze techniki komputerowe. Obecnie nie ma najmniejszego problemu z przedstawieniem nierealnych postaci, zjawisk nadprzyrodzonych czy pojazdów kosmicznych.

Studnia bez dna

Wachlarz możliwości jest ogromny. Niestety takie zabiegi są bardzo kosztowne. Właśnie z tego powodu największe sukcesy odnoszą produkcje wysokobudżetowe. Przykładem takiej superprodukcji może być chociażby „Thor”. Efekty dźwiękowe czy graficzne w filmach fantasy są szczególnie odczuwalne. Już sam zwiastun niejednokrotnie popycha widza do pójścia na seans. W dodatku technologia 3D, a nawet 7D może przenieść widza w zupełnie nową rzeczywistość. Klient nowoczesnego kina nie tylko odpocznie, rozerwie się i pozna ciekawą historię, ale też na własnej skórze poczuje, czym jest współczesna kinematografia. Ruch foteli, odczuwalne zapachy i powiew wiatru gwarantują niezapomniane wrażenia. Jak widać nawet sale kinowe zmieniły się w przeciągu kilku ostatnich lat.

Coś za coś

Niestety jest i druga strona medalu. Zanikają małe klimatyczne kina na rzecz wielkich sal w centrach handlowych. Obejrzenie filmu w nowoczesnym pomieszczeniu również wpływa na odczucia widza. Dzisiaj liczy się postęp, jakość usług, wysoka technologia. Te same zasady dotyczą współczesnej animacji. Twórcy prześcigają się w najnowszych efektach cyfrowych. Nakłady pracy w przypadku takich produkcji są niebotyczne. Jak widać, kinematografia dynamicznie się rozwija. Warto zatem korzystać z jej dobrodziejstw i zwyczajnie dać się zaskoczyć. Oczywiście kino niezmiennie daje możliwość rozrywki, oderwania się od codziennych zajęć, ale współczesna technologia stawia przede wszystkim na wrażenia i silne emocje. Film ma zachwycać, przenosić widza w inny świat, ma po prostu oddziaływać na jego zmysły.