Łożyska toczne – dostawca łożysk oporowych

Łożyska toczne - dostawca łożysk oporowych

Wysokiej jakości łożyska toczne to najlepsze rozwiązanie dla każdej branży przemysłowej. Jednakże ilość różnych wariantów może być przytłaczająca. Nie wiesz, które łożysko toczne będzie optymalnym rozwiązaniem? Poniższy podział przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

 1. Bogata oferta łożysk
 2. Podział łożysk tocznych
 3. A może łożysko ślizgowe?

Łożyska toczne to najpopularniejsze mechanizmy, zapewniające precyzyjny ruch obrotowy i tym samym płynną pracę maszyny. Wykorzystywane są przez każdy przemysł, bez wyjątków. Doskonale sprawdzą się zarówno w motoryzacji, jak i branży spożywczej, również metalurgicznej, chemicznej czy drzewno-papierniczej.

Bogata oferta łożysk

Firm zajmujących się produkcją łożysk tocznych jest naprawdę wiele. Może to sprawiać problemy podczas zakupów, dlatego, aby nieco pomóc naszym klientom, proponujemy tylko i wyłącznie produkty renomowanych producentów oraz mniej znanych marek, ale sprawdzonych. Gwarantujemy, że bez względu na to, czy wybierzesz łożysko SKF, czy Timken, Nachi, FAG – każde z nich spełni Twoje oczekiwania i wymagania stawiane przez maszynę, warunki pracy i otoczenie.

Pamiętaj, że jeśli łożysko miałoby pracować w ekstremalnych warunkach, warto wybrać nieco droższy produkt. Będziesz miał gwarancję, że mechanizm nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. W przypadku problemów ze zdecydowaniem się na konkretny rodzaj łożyska lub dodatkowych pytań skontaktuj się z naszymi specjalistami. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży i zapewniamy szybką oraz profesjonalną pomoc. Wspólnie na pewno uda nam się znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.

Podział łożysk tocznych

Maszyny czy inne urządzenia mają różne wymagania. Dlatego też rynek jest tak bogaty i oferuje różne rodzaje łożysk, dostosowanych do konkretnych warunków pracy. I tym samym mamy modele igiełkowe, walcowe, również wahliwe czy popularne łożyska kulkowe. Możliwości jest wiele, wystarczy tylko dobrać odpowiedni rodzaj, sprawdzając przy tym oznaczenia łożysk, dobierając dodatkowe uszczelnienia, jeśli jest taka potrzeba i cieszyć się precyzyjną i płynną pracą swojej maszyny.

Łożyska kulkowe

Łożyska kulkowe to najpopularniejsze łożyska toczne. Są uniwersalnymi modelami, które znajdą zastosowanie w wielu aplikacjach i doskonale sprawdzą się w każdej branży przemysłowej bez wyjątku. Łożysko toczne gwarantuje płynny i precyzyjny ruch obrotowy, oczywiście jeśli są odpowiednio dobrane.

Obecnie na rynku można znaleźć kulkowe łożyska z wielu wariantach. I tym samym w ofercie mamy modele:

 • jednorzędowe, znane także jako łożyska kulkowe zwykłe
 • dwurzędowe
 • do wrzecion
 • samonastawne
 • skośne
 • wahliwe
 • wzdłużne (znane też jako łożyska oporowe)

Łożysko kulkowe jest bardzo proste w montażu, ale mimo wszystko zawsze polecamy dodatkowe akcesoria, które przyspieszą instalację i zagwarantują, że podczas niej nie uszkodzimy żadnego elementu mechanizmu. Modele kulkowe to rodzaj bezobsługowy, produkujący mniejszą ilość ciepła, niż na przykład łożysko ślizgowe.

Łożyska walcowe

Element toczny łożyska walcowego jest w kształcie – jak sama nazwa wskazuje – wałeczków. Doskonale sprawdzą się przy wysokich prędkościach obrotowych i przenosząc promieniowe obciążenia. Modele te dostępne są jako łożyska:

 • jednorzędowe
 • dwurzędowe
 • wzdłużne

Do zalet łożysk walcowych zalicza się również dużą sztywność. Dzięki tym parametrom najczęściej wykorzystuje się je na przykład w precyzyjnych obrabiarkach.

Łożyska stożkowe

Łożyska tego rodzaju są specyficzne. Oprócz tego, że wyposażone zostały w wałeczki stożkowe, to również i bieżnia, na której się toczą, jest zaprojektowana na kształt stożka. Mogą przenosić zarówno obciążenia promieniowe, jak i osiowe. Do zalet rozwiązania stożkowego zalicza się także rozłączność. Oba pierścienie – wewnętrzny i zewnętrzny można niezależnie instalować.

Łożyska stożkowe dostępne są w następujących wariantach – jako modele:

 • jednorzędowe
 • dwurzędowe

Łożyska baryłkowe

Łożyska baryłkowe mają elementy toczne w kształcie – jak sama nazwa wskazuje – baryłek. Z reguły montuje się je na wałach w wielkogabarytowych maszynach, ponieważ doskonale radzą sobie w przenoszeniu bardzo dużych obciążeń. Pierścień wewnętrzny wraz z elementami tocznymi może ulegać pewnym wychyleniom, ponieważ w konstrukcji zastosowano kulistą bieżnię w zewnętrznym pierścieniu.

Łożyska baryłkowe dzieli się na następujące warianty:

 • jednorzędowe
 • dwurzędowe
 • wzdłużne

W ofercie dostępnej w naszej hurtowni łożysk dostępne są między innymi modele z otworem stożkowym, jak i walcowym.

Łożyska igiełkowe

Łożyska mające elementy toczne kształtem przypominające igiełki. Do cech charakterystycznych tego rozwiązania zalicza się wysoką sztywność, przenoszenie promieniowych obciążeń, a także dużą nośność. Są odporne na jakikolwiek brak osiowości.

Łożyska igiełkowe dostępne są w kilku wariantach – jako modele:

 • jednorzędowe
 • Dwurzędowe
 • Wzdłużne
 • Złożenia
 • Sprzęgła jednokierunkowe

Najczęściej stosuje się je w przekładniach oraz silnikach, ponieważ doskonale spełniają swoje zadanie przy wysokich prędkościach obrotowych i ciągłej pracy.

A może łożysko ślizgowe

Dostępne są także łożyska ślizgowe, pozbawione elementów tocznych. Różnica między nimi a modelami tocznymi znajduje się w sposobie, w jaki mechanizmy przenoszą siły. I tym samym w rodzaju ślizgowym czynność ta dokonywana jest poprzez ślizganie się powierzchni. Przenoszenie bardzo dużych obciążeń przy małych obrotowych ruchach czy cicha praca to nie jedyne zalety, jakimi można określić łożyska ślizgowe. Doskonale sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń.

A zatem – łożysko toczne czy ślizgowe? Wszystko zależy od rodzaju aplikacji, warunków pracy i wymagań stawianych przez maszynę.

Podobne artykuły :