Najciekawsze koncerty muzyki alternatywnej tej jesieni – co warto zobaczyć?

Najciekawsze koncerty muzyki alternatywnej tej jesieni – co warto zobaczyć?

Kiedyś alternatywna muzyka kojarzyła się z podziemiem i subkulturami. Dziś Rihanna sięga po dancehall, a Beyonce inspiruje się trapem, więc pojęcie nieco się rozmyło. Ma to dobre strony, bo nietypowe dźwięki się upowszechniły. Jesienią odbędzie się sporo koncertów muzyki alternatywnej, o jakich dawniej można było w Polsce tylko marzyć.

Weterani koncertów muzyki alternatywnej

Za bardzo alternatywni na hip-hop i zbyt hip-hopowi, jak na alternatywę. Tak przez lata mówiło się o Fiszu i Emade, a gdy nagrali płytę inspirowaną rockiem i metalem, zaszufladkowanie ich stało się jeszcze trudniejsze. Jednak właśnie ta różnorodność zapewniła im rzeszę oddanych fanów. Trasa koncertowa Fisza i Emade obejmuje tej jesieni m.in. koncerty 3 października w Kutnie i 12 października w Ełku. Gwiazdą, która zaczynała w podobnym czasie, a do tego również z rodzeństwem, była Natalia Przybysz. Kiedyś z zespołu Sistars, którego wówczas obok Fisza słuchał każdy szanujący się fan alternatywy. Dziś tworzy solowe projekty i promuje najnowszą płytę „Jak malować ogień”. Koncerty z tego cyklu rozpoczną się 2 listopada od Radomia. To nie jedyne ciekawe wydarzenia tej jesieni. Przypadek Fisza, Emade i Natalii Przybysz pokazuje jednak, że dobre koncerty muzyki alternatywnej odbywają się nie tylko w największych miastach, ale też w miasteczkach.

koncerty-muzyczne

Koncerty młodej muzyki alternatywnej jesienią

W polskiej muzyce alternatywnej ostatnich lat działo się dużo. Jednym z głośniejszych nazwisk była Mary Komasa. O jej utworach przychylnie pisał m.in. francuski Vogue i brytyjski Dazed and Confused. Obecnie promuje nowy album, a na koncercie towarzyszyć jej będzie Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Delikatny głos i moc instrumentów to ciekawe połączenie, a efekty usłyszeć będzie można już 13 października w Centrum ICE w Krakowie.

Jeśli chodzi o mężczyzn, to w ostatnich latach jednym z popularniejszych alternatywnych muzyków był Kortez. Jego trasa zaczyna się jesienią i ma potrwać aż do przyszłego roku, a łącznie obejmie kilkadziesiąt polskich miast. To wzmożenie ma związek z nową płytą, z której utwory zostaną zaprezentowane w czasie trasy po raz pierwszy. Trasa rozpoczyna się 18 października w Bielsku-Białym.

festiwale-muzyczne

Festiwale muzyki alternatywnej

Najlepszą okazją, by usłyszeć to, co w muzyce najciekawsze, są festiwale. Tej jesieni warto wybrać się do Nowej Huty na Nowa Huta Alternative. Wydarzenie rozpocznie się 4 października w piątek, a w jego trakcie będzie można posłuchać zarówno lokalnych legend alternatywy, jak i młodych zespołów wyłonionych w konkursie. 19 października w Katowicach odbędzie się z kolei Quefestival. Wydarzenie skupia się na artystach z niezależnej wytwórni QueQuality, w tym na koncercie Quebonafide, który w ostatnim roku był okrzyknięty najpopularniejszym niezależnym zespołem. Znane są już nazwiska polskich wykonawców, którzy zagrają na koncercie, a ci zagraniczni mają być niespodzianką. Szczegóły poznamy już niedługo.