Nowe oblicze telewizji

Szeroki asortyment telewizorów na polskim rynku nikogo już nie dziwi. Wszak ten sprzęt obecny jest już we wszystkich domach, zaś wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie życia bez telewizji.

Producenci dbają zaś o potrzeby widzów oraz coraz wyższą jakość obrazu. Nic dziwnego, że nowe technologie pojawiają się w szybkim tempie. Choć nadal najbardziej popularne są telewizory LCD, coraz bardziej widoczne jest zainteresowanie rodaków nowymi technologiami. Jakie nowoczesne rozwiązania są obecne w polskich sklepach ze sprzętem RTV?

Telewizory plazmowe

Dziś są już bardzo popularne, jednak jeszcze kilka lat temu były prawdziwą sensacją. Popularna plazma okazała się idealnym rozwiązaniem dla tych osób, którym zależy na wielkim obrazie. Szeroki kąt widzenia oraz dobre odwzorowanie barw są kolejnymi zaletami telewizorów plazmowych. Są one jednocześnie bardziej przyjazne dla ludzkiego wzroku niż tradycyjne odbiorniki LCD. Wymagają jednak szczególnej troski w trakcie transportu, czego powodem są głównie ich większe gabaryty.

Telewizor LED

Technologia LED, tak chętnie wykorzystywana w oświetleniu, opanowała również świat telewizyjnych odbiorników. Telewizor LED z pozoru niczym nie różni się od najpopularniejszego obecnie telewizora LCD. Tu jednak ciekłokrystaliczny ekran podświetlany jest specjalnymi diodami, które mogą być umieszczone u jego spodu, bądź też znajdować się po obu jego stronach. Te małe diody znacznie poprawiają jakość obrazu. Ich zaletą jest lepszy kontrast oraz mniejsze zużycie prądu.
Choć są one dostępne na rynku od niemal dekady, polscy użytkownicy dopiero zaczynają odkrywać ich zalety. Asortyment takich urządzeń jest coraz szerszy, zaś do najchętniej wybieranych producentów należą tak znane firmy, jak: Philips, Sony oraz Samsung.

Obraz w 3D?

Telewizory trójwymiarowe powoli wchodzą na polski rynek. Ta nowinka traktowana jest póki co jako ciekawostka. Niewielka ilość programów dostępnych w 3D oraz wysoka cena sprzętu sprawiają, że na chwilę obecną polscy widzowie z rezerwą podchodzą do takiego urządzenia. Można jednak liczyć na rozwój tej technologii, a tym samym – na wzrost jej popularności. Na świecie telewizja 3D już stała się popularna, zaś w Kanadzie powstał pierwszy program przeznaczony dla użytkowników telewizorów najnowszej generacji.