Papieska stolica otwarta dla turystów

Watykan – najmniejsze i najbardziej wyjątkowe państwo świata – jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na terenie państwa włoskiego.

Ta papieska stolica jest otwarta nie tylko na pielgrzymów, ale i turystów, zaś zwiedzanie tutejszych zabytków jest nieodłącznym elementem każdej wycieczki do Włoch. To niezwykłe państwo może pochwalić się niezwykłymi zabytkami i niebanalnymi mieszkańcami. Ci, którym przyszło żyć na obszarze Stolicy Apostolskiej, są najważniejszymi dostojnikami katolickiego kościoła na świecie. Pielgrzymi przybywają do Watykanu, by pomodlić się w tym ważnym dla katolików miejscu i ujrzeć papieża. A co mogą podziwiać tu ci, którzy zwiedzają najmniejsze państwo świata w celach typowo turystycznych?

Tak niewielki, tak bogaty

Choć niewielki pod względem powierzchni, może Watykan zaskoczyć turystów swym bogactwem i różnorodnością. Symbolem tego państwa – miasta jest oczywiście Plac Świętego Piotra z charakterystycznym, XVII – wiecznym portykiem. Przy tym placu znajduje się najważniejsza świątynia katolickiego świata – bazylika św. Piotra.To jedna z największych świątyń świata, która powstała w miejscu ukrzyżowania św. Piotra. Jego grób znajduje się pod ołtarzem głównym i przypomina o człowieku, który jako pierwszy kierował życiem religijnym chrześcijan. Celem licznych wycieczek jest również niezwykłe dzieło sztuki, znajdujące się w Pałacu Watykańskim. To Kaplica Sykstyńska, zbudowana pod koniec XV wieku z myślą o najważniejszych dla kościoła katolickiego uroczystościach. Ozdobiona freskami Michała Anioła nadal pełni taką rolę. To właśnie w tej kaplicy dokonuje się tak ważnych wyborów, jak powołanie nowego przywódcy Kościoła katolickiego.

Naukowy dorobek Watykanu

Dla świata nauki ważną instytucją jest działająca w Watykanie Papieska Akademia Nauk. Prawdziwym rarytasem dla miłośników wiedzy i nauki są jednak Muzea Watykańskie, które już pod koniec XVIII stulecia udostępniono zwiedzającym. Należą one dziś do najbogatszych placówek muzealnych świata, zaś za ich najwspanialszą część uchodzi Pinakoteka. To wyjątkowa galeria dzieł mistrzów pędzla, w której zgromadzono wybitne obrazy z okresu renesansu aż po wiek XIX. Wyjątkowo ciekawą kolekcję stanowią tu bizantyjskie ikony oraz liczne fragmenty fresków. Piękne arrasy, stare księgi i antyczne rzeźby, dzieła sztuki gromadzone przez kolejnych Ojców Kościoła oraz wybrane apartamenty papieskie – to wszystko czeka na turystów w czasie wycieczki do Watykanu.