Wrocławskie ZOO

Zabka

Wielka Wyspa to nazwa, którą wrocławianie ochrzcili wyspę na Odrze, na której wybudowano aż siedem osiedli: Bartoszowice, Sępolno, Dąbie, Zacisze, Zalesie, Biskupin, i Szczytniki.

Ponieważ nazwa funkcjonowała w użyciu bardzo długo, ostatecznie stała się również nazwą urzędową.

Dla turystów Wielka Wyspa ma do zaoferowania liczne atrakcje, chociaż wydawałoby się, że skoro wybudowano na niej aż tyle osiedli to nie zmieści się tutaj już nic więcej.

Największą atrakcję stanowi przede wszystkim Miejski Ogród Zoologiczny, który jest słynny na cały kraj, a nawet świat. We wrocławskim ZOO kręcono bowiem niegdyś program pt. “Z kamerą wśród zwierząt” i od tego wszystko się zaczęto, chociaż sam ogród został założony w 1865 roku z inicjatywy nadburmistrza dr Juliusa Elwangera. Później wiele dla ogrodu zrobili jego opiekunowie – małżeństwo Gucwińskich, którzy do zwierząt podchodzili z wyjątkową troską i wyczuciem.

Zabytkowe ZOO we Wrocławiu

Wrocławskie ZOO to nie tylko dom dla zwierząt, ale również obiekt zabytkowy. W 1979 roku zostało nawet wpisane na listę zabytków, albowiem znajdują się tutaj takie perełki architektoniczne jak najstarsza baszta niedźwiedzi z XIX wieku, dom dużych drapieżników z 1874, pawilon ptaków z 1889, pawilon małp w stylu mauretańskim, drewniany domek nutrii z 1890 roku, pawilon słoni z 1888 roku, lub brama wejściowa projektu Richarda Konwiarza.

Dla dzieci we wrocławskim ZOO dużą atrakcję stanowi bezpośredni kontakt z niektórymi, nieagresywnymi gatunkami zwierząt. Wrocławskie ZOO ma 33 ha powierzchni i niewątpliwie jest największym polskim ZOO. Można w nim obejrzeć ponad 128 gatunki ssaków, 154 gatunków ptaków, 185 gatunków gadów, 49 gatunków płazów i 162 gatunki ryb. Podobno niegdyś zwierzęta ofiarowywali wrocławskiemu ZOO różni magnaci – dwa dziki podarował książę Sułkowski, Pusłowski ze Słonina dał w prezencie rysia, a sam Czartoryski kazał przyprowadzić do ZOO jelenia. Wrocławskie ZOO to wiele różnych historii, zarówno samego ogrodu, jak i mieszkających w nim zwierząt. Właśnie dlatego, poza 150 letnią tradycją i olbrzymią powierzchnią użytkową, to miejsce uznawane jest za najlepszy, najciekawszy i największy ogród zoologiczny w Polsce.

Portal wrocławskiej dzielnicy Krzyki

Więcej ciekawych informacji na temat Wrocławia, a w szczególności dzielnicy Krzyki można znaleźć na stronie Wrocław Krzyki, gdzie publikowane są oferty pracy, ogłoszenia, informacje o nieruchomościach, aktualności i inne przydatne rzeczy.