Sztuka popularna, czyli pop-art

vintage-popart

Pop-art, czyli sztuka popularna zaczął rozwijać się w sztuce po II wojnie światowej i wywodzi się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

Jako pierwszy użył tego terminu angielski krytyk sztuki, Lawrence Alloway, który opisywał obrazy przedstawiające powojenny konsumpcjonizm.

Tym, co niewątpliwie wpłynęło na ukształtowanie pop-artu były elementy powiązane z konsumpcjonizmem, w tym m.in. reklamy. Widać to po specyficznych zestawieniach i komiksach przenoszonych na obrazy. Twórcy pop-artu wykorzystywali również przedmioty codziennego użytku i starali się zobrazować cywilizację wielkomiejską. O ile początkowo robili to głównie poprzez obrazy, to z czasem dołączyli również różnego rodzaju instalacje i aranżacje. Z czasem różnice pomiędzy pop-artem w poszczególnych krajach stawały się coraz bardziej widoczne, przez co obecnie można wskazać dwa główne nurty w historii tego prądu artystycznego: amerykański oraz europejski.

Polscy twórcy pop-artu

Chociaż w naszym kraju pop-art nie przyjął się tak dobrze, jak w innych krajach, niektórzy twórcy wyraźnie do niego nawiązywali. W tym miejscu należy wspomnieć o twórcach polskiego plakatu, a więc o Romanie Cieślewiczu i Janie Młodożeńcu. Pop-art w polskich realiach praktykowali Jan Dobkowski i Jerzy Zieliński, którzy pod szyldem grupy Neo Neo Neo tworzyli sztukę w latach 70. Niektórzy do kategorii pop-artu zaliczają również sztukę Natalii LL oraz prace artystów związanych z warszawską Galerią Współczesną, w tym m.in. Zdzisława Sosnowskiego i Teresy Tyszkiewicz.

mala-dziewczynka

James200035 – Mala dziewczynka

Reprodukcje pop-art w sieci

Obrazy i reprodukcje nawiązujące do sztuki pop-art można obecnie bez większego problemu znaleźć w sieci. Duży wybór prac takich twórców jak Aleksandar Mihaljev Josef Prchal James Thew La Terre można znaleźć na stronie plakaty-i-reprodukcje.pl. Ofert jest na tyle duża, że każdy może znaleźć coś dla siebie, a zdjęcia przykładowych prac zostały wykorzystane do zilustrowania niniejszego tekstu.

popart-blondynki

BearDesign – Popart blondynki

Warto pamiętać≤ że pop-art cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem, więc taka ozdoba z pewnością zrobi wrażenie na gościach odwiedzających nasze mieszkanie.

Podobne artykuły :