Tydzień kina hiszpańskiego

Piętnastego marca rusza dwunasta edycja Tygodnia kina hiszpańskiego. Jest to doskonała okazja do tego, aby nadrobić zaległości w hiszpańskiej kinematografii.

Festiwal potrwa do 1 kwietnia i odbędzie się w siedmiu największych polskich miastach. Repertuar festiwalu składa się z ponad dwudziestu filmów, które są na tyle zróżnicowane, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród filmów znajdą się zarówno ambitne i artystyczne produkcje, jak również filmy nastawione przede wszystkim na zysk.

Tydzień kina hiszpańskiego odbędzie się w następujących miastach: Warszawa, Katowice, Łódź, Poznań, Wrocław, Kraków i Gdańsk. Wśród emitowanych filmów znajdą się między innymi:

– “Pokonać lęk” (którego oryginalny tytuł to “No tengas miedo”) w reżyserii Montxo Armendariza. Jest to historia 25-letniej Silvii, która pragnie zmienić swoje życie i raz na zawsze zapomnieć o dręczących ją wspomnieniach. Główne role w tym filmie zagrali Belén Ruedy i Lluisa Homara.

– “Czarny chleb” (którego oryginalny tytuł to “Pan negro”) w reżyserii Agustí Villarongi. Film zdobył aż 9 nagród Goya, w tym również nagrodę dla Najlepszego Filmu. Przedstawia poruszającą historię kilkunastoletniego Andreu, który rozpaczliwie próbuje uratować ojca oskarżonego o morderstwo.

– “Morente” w reżyserii Emilio Ruiz Barrachina. Jest to dokument o jednym z najlepszych śpiewaków – Enrique Morente, który odmienił gatunek flamenco. Zdaniem niektórych krytyków film można uznać za artystyczny testament śpiewaka.