Brytyjski Wallander

Kurt-Wallander

Realizowany od 2008 roku projekt telewizji BBC, którego celem było przeniesienie na ekran wszystkich powieści kryminalnych szwedzkiego pisarza Henninga Mankella o detektywie z niewielkiego Ystad, powoli dobiega końca.

Każdy z trzech dotychczasowych sezonów przyniósł nam po trzy pełnometrażowe filmy. W sumie miało ich być 9 i miały zostać zrealizowane w przeciągu trzech lat, jednak w międzyczasie autor wydał jeszcze jedną powieść, zamykającą cały cykl o inspektorze Kurcie Wallanderze, co pokrzyżowało nieco szyki brytyjskim producentom.

Trzeba jednak przyznać, że szybko poradzili sobie z problemem, kupili bowiem prawa do mikropowieści Mankella, która została wydana tylko na holenderskim rynku (nie ukazała się nawet po szwedzku!), dzięki czemu zostały im do zamknięcia cyklu jeszcze dwa filmy.

Wallander powróci na ekrany najprawdopodobniej w przyszłym roku, a pierwszym filmem będzie ekranizacja powieści “Biała lwica”. Skomplikowaną intrygę ostatniego tomu postanowiono przenieść na ekran w dwóch odsłonach, dlatego też film “Niespokojny człowiek” będzie wyemitowany jako dwa osobne epizody.

Autorek tekstu jest Rafał Chojnacki