Henning Mankell – Piramida (audiobook)

Chociaż Henning Mankell uznawany jest za jednego z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy, dotychczas nie miałem okazji zapoznać się z jego twórczością. Teraz jednak się to zmieniło i to w najmniej oczekiwany sposób.

Zbiór opowiadań „Piramida” poznałem nie z książki, ale z audiobooka. Nie jest to dla mnie zbyt popularne rozwiązanie, jednak muszę przyznać, że przygody Kurta Wallandera – młodego (przynajmniej w tej części, gdyż „Piramida” to jedna z wielu publikacji, których głównym bohaterem jest Wallander) policjanta wciągnęły mnie do tego stopnia, że prawdopodobnie niebawem znowu sięgnę po coś, co zrodziło się w głowie Mankella.

Gratka dla fanów Kurta Wallandera

Czytelnicy, którzy znają wcześniejsze dzieła pisarza, będą „Piramidą” zachwyceni – jest to zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się na długo przed fabułą książki „Morderca bez twarzy” (byłą to pierwsza powieść, w której pojawił się Kurt Wallander). Dzięki temu czytelnik może poznać słynnego bohatera jako młodego i niedoświadczonego policjanta, któremu jednak nie brakuje inteligencji. Dzięki opowiadaniom składającym się na „Piramidę” można także zobaczyć, jak początkowo wyglądały jego relację z Moną i charakterystycznym ojcem.

Już pierwsze opowiadanie „Cios” uzmysławia czytelnikom, że droga Kurta Wallandera do wymarzonego wydziału zabójstw nie była usłana różami. Podczas przygody z audiobookiem „Piramida” towarzyszyć nam będzie Leszek Filipowicz, który czyta powieść. Wyszło mu to dobrze, a czytelnik – czy raczej słuchacz – nie będzie miał żadnych problemów ze zrozumieniem tekstu. W opowiadaniach nie brakuje również humoru (również tego tragicznego, z reguły związanego z postacią ojca głównego bohatera), który miesza się z bardziej poważnymi tematami (jak chociażby przemyślenia na temat wojny czy słuszności powstrzymywania demonstrantów).

Tytułowa „Piramida” jest również tytułem jednego z opowiadań, które znalazły się w tym zbiorze, a chociaż jest to najnowsza publikacja Henninga Mankella, to czytelnicy nieznający jego książek powinni zacząć właśnie od niej. Tych zaś, którzy przeczytali inne powieści autorstwa Mankella, nie muszę w ogóle zachęcać do lektury, bo oni pewnie już dawno „Piramidę” przeczytali… lub przesłuchali.

Piramida
Henning Mankell
Biblioteka Akustyczna

Czyta: Leszek Filipowicz
Czas nagrania: 14 godz. 4 min.
Rok wydania: 2012