Lost – recenzja pierwszego sezonu Zagubionych

W przypadku niektórych seriali już od początku widać, że będą ponadczasowe i staną się produkcjami powszechnie uważanymi za kultowe.

Jednym z nich jest “Lost”, przez wielu uwielbianych i nieustannie analizowany pomimo tego, że ostatni odcinek wyemitowany został dwa lata temu.

Przepis na sukces

“Zagubieni” (Lost) to historia grupy osób, która oczekuje na ratunek. On jednak nie nadchodzi, dlatego pozostali przy życiu pasażerowie samolotu Oceanic Airlines lot 815 muszą wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować stworzyć coś na kształt społeczności.

Ich przywódcą zostaje Jacka Shepard (Matthew Fox) – jedyny lekarz na wyspie, który zbyt ochoczo ryzykuje swoim życiem. Prawda jest jednak taka, że nie wszystkim z czterdziestu ośmiu (liczba ta nieustannie się zmniejsza) ocalałych pasażerów odpowiada jego przywództwo.

Bohaterowie serialu

“Zagubieni” to serial, w którym większość postaci jest równie interesująca, dlatego też nic dziwnego, że każdy z sezonów liczy sobie ponad dwadzieścia 42 minutowych odcinków. Oprócz Jacka, najważniejszymi postaciami w pierwszym sezonie “Lost” są między innymi:

– Locke (Terry O’Quinn) – tropiciel i myśliwy, bez problemu akceptujący i wierzący w istnienie mocy nadprzyrodzonych i niewytłumaczalnych zjawiska. Doskonale radzi sobie na wyspie i nie byłoby w tym niczego dziwnego gdyby nie fakt, że przed katastrofą samolotu Locke poruszał się na wózku inwalidzkim…

– Hurley (Jorge Garcia) – pechowy milioner, który swoje bogactwo zdobył dzięki wygranej na loterii. Wygrał dzięki tajemniczemu ciągowi liczb, który najprawdopodobniej wywodzi się z wyspy.

– Claire (Emilie de Ravin) – młoda dziewczyna, która lada dzień wyda na świat swojego potomka. Początkowo miała zamiar oddać go innej parze, ale zmieniła zdanie po wizycie u jasnowidza, który najprawdopodobniej przewidział o wiele więcej niż samą katastrofę lotu 815.

– Kate (Evangeline Lilly) – atrakcyjna, ale niebezpieczna kobieta. Jackowi bardzo na niej zależy i to nawet po tym, jak poznaje niektóre fakty z jej niechlubnej przeszłości. W pechowym samolocie znalazła się razem z eskortującym ją szeryfem.

Najciekawsze w tym wszystkim jest jednak to, że losy większości z obecnych na wyspie osób krzyżowały się już w przeszłości, chociaż teraz nie zawsze o tym pamiętają. Gra aktorska stoi na wysokim poziomie, więc nawet na nieco naciągane powiązania pomiędzy bohaterami można przymknąć oko.

Podglądanie jest przyjemne

W pierwszym sezonie “Zagubionych” widzowie mogą więc obserwować, jak grupka z pozoru niepowiązanych i obcych dla siebie osób próbuje przeżyć na tajemniczej wyspie. Nie z każdym odcinkiem historia posuwa się do przodu, przez co wielokrotnie pokazywane są zwyczajne czynności, które – gdyby nie miejsce akcji – można by uznać za nudne. Niektórzy widzowie mogą w związku z tym narzekać na wolne tempo akcji, ale jednocześnie pozwala ono dokładnie przestawić każdego z bohaterów. Do tego celu twórcy wykorzystują liczne retrospekcje, które przeplatane są z teraźniejszością (czyli wydarzeniami rozgrywającymi się na wyspie).

Minimalizm to podstawa

Efekty specjalne w serialu “Zagubieni” nie są nachalne, ale doskonale budują klimat. Przykładem może być jedna z pierwszych poważnych obaw przed “Innymi”, która wcale nie wynika z tajemniczych wizji lub odnalezienia zmasakrowanych ciał, ale ze zwyczajnego, czarnego dymu unoszącego się gdzieś pośrodku wyspy. Podobnie jest z interesującą ścieżką dźwiękową.

W “Zagubionych” można odnaleźć wiele z tych elementów, które przyczyniły się do sukcesu i ponadczasowości serialu Twin Peaks, czyli tajemnice, komediowe wstawki, oryginalnych bohaterów, ciekawy scenariusz i charakterystyczną ścieżkę dźwiękową. Brakuje tu natomiast miłych dla oka aktorek, szczególnie że – jak pokazali twórcy serialu “Słoneczny patrol” – doskonale prezentowałyby się na tle czystej wody i słonecznej plaży.

Kup książkę Lost: Zagubieni i filozofia. Mroczna strona wyspy za jedyne 30,00 zł.

Zagubieni (Lost)
Twórcy: J.J. Abrams, Damon Lindelof, Jeffrey Lieber
Reżyseria: Różni reżyserzy

Lata emisji: 2004 – 2010
Występują: Matthew Fox, Evangeline Lilly, Dominic Monaghan, Emilie de Ravin, Naveen Andrews, Jorge Garcia