Nobel dla chińskiego pisarza Mo Yan

W tym roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymał chiński pisarz Mo Yan.

Nie jest to zaskoczenie dla Brytyjskich bukmacherów, którzy prawie jednogłośnie obstawili Mo Yan. Jak uzasadniła szwedzka akademia przyznająca Nobla, pisarz stworzył świat poprzez połączenie fantazji i rzeczywistości, a także perspektywy społecznej i historycznej. To właśnie ten „halucynacyjny realizm” powieści został nagrodzony najwyższą nagrodą literacką.

Zanim Mo Yan stał się światowym pisarzem, pracował w fabryce i na fermie. Dużą popularność zdobył dzięki krótkim opowiadaniom, a także powieści zatytułowanej „Przeźroczysta marchewka”, którą wydał w 1985 roku. W Polsce Mo Yan jest znany głównie za sprawą książki pod tytułem „Kraina wódki”, która stanowi połączenie bajki, romansu i najwyższej klasy kryminału.

Mo Yan nie był jednym faworytem w wyścigu po literackiego Nobla. Wśród licznych spekulacji pojawiały się także polskie nazwiska (Tadeusz Różewicz, Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk), chociaż to Azjaci byli najczęściej obstawiani przez bukmacherów. Bardzo często typowano Haruki Murakami, jednego z najpopularniejszych pisarzy na świecie.

Nobel to nie tylko uznanie i szacunek, ale także 1,2 miliona dolarów, które znalazły się na koncie Mo Yan.

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.