Recenzja książki Chimeryczny lokator

Na podstawie książki „Chimeryczny lokator” Roman Polański nakręcił swego czasu świetny film „Lokator”, w którym dodatkowo zagrał główną rolę.

Chociaż trzeba by się naprawdę postarać, aby cokolwiek zarzucić tej produkcji (średnia ocen użytkownikówvserwisu Imdb to 7.8/10), to nie wypada nie znać książki, od której wszystko się zaczęło.

Polscy czytelnicy mogą to zrobić dzięki wydawnictwu Replika, którego oferta niedawno powiększyła się o książkę „Chimeryczny lokator”. Jej autorem jest Roland Topor – paryski artysta, który nie tylko pisał, ale też rysował, reżyserował i grał. Co ciekawe, jego ojciec Abram ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.

Powieść „Chimeryczny lokator” ukazała się po raz pierwszy w 1964 roku, ale w żaden sposób nie wpływa to na odbiór dzieła. Czytelników mogą jedynie dziwić skromne warunki, w jakich przyszło mieszkać bohaterowi książki, ale przecież takie rzeczy (brak toalety w mieszkaniu lub cienkie ściany, przez które wszystko słychać) wciąż można zobaczyć w niektórych budynkach.

O czym jest Chimeryczny lokator?

Książka przedstawia historię Trelkovsky’ego, który z powodu grożącej mu eksmisji musi znaleźć dla siebie nowe lokum. W miarę przystępną cenę znajduje w tajemniczej kamienicy, której dziwni mieszkańcy mają nie tylko niezrozumiałe dla niego sekrety, ale też przestrzegają jasno określonych zasad. Dostosowanie się do nich jest niezbędne, jeżeli ktoś chce się cieszyć może nie tyle przyjacielskimi, ale przynajmniej znośnymi relacjami międzysąsiedzkimi. Ponieważ Trelkovsky nie do końca potrafi się w tym wszystkim odnaleźć, jego życie staje się trudne i… zagrożone.

Książka liczy sobie 200 stron, ale można ją przeczytać za jednym podejściem, co najlepiej świadczy o tym, że historia wciąga. Chociaż nie brakuje w niej humoru, to z każdym kolejnym rozdziałem czytelnik odczuwa coraz większy niepokój. W dodatku jasno widać, że bohater nieustannie zmierza do finału, który może – ale wcale nie musi – być dla niego nieprzyjemny.

Dla kogo?

Książka na pewno przypadnie do gustu czytelnikom, którym spodobał się „Proces” Franza Kafki, osobom lubiącym krótkie i trzymające w napięciu historie oraz tym, którzy szukają dobrej książki na sierpniowe popołudnie.

Kup książkę Chimeryczny lokator za jedyne 22,50 zł.

Chimeryczny lokator
Roland Topor
Wydawnictwo Replika

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 200
Cena: 25,90 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.