Recenzja książki Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową

Wszyscy, którzy narzekają na to, że doba ma tylko 24 godziny, powinni sięgnąć po książkę „Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową”, która dostępna jest w ofercie wydawnictwa Helion.

Tytuł jest jednak trochę mylący, a przynajmniej ja spodziewałem się czegoś innego, bardziej związanego z światem niewirtualnym – zdecydowana większość zawartych w książce porad wiąże się z internetem lub komputerami i prawda jest taka, że dociekliwy użytkownik prędzej czy później do wielu rzeczy mógłby dojść samemu. Nie oznacza to na szczęście, że czas poświęcony na lekturę będzie zmarnowany, gdyż każdy znajdzie tu coś, co usprawni jego pracę lub sprawi, że będzie ona przyjemniejsza.

Nie czytaj od deski do deski

Już we wstępie autorzy radzą, aby nie czytać ich książki od deski do deski, gdyż wtedy lektura może nudzić. Lepiej zapoznać się ze spisem treści i na początek wybrać kilka interesujących dla nas porad. Dla jednych będzie to instrukcja tworzenia notatek (wbrew pozorom zdecydowana większość osób robi to w nieefektywny sposób), dla innych nauka zaawansowanego wyszukiwania w usługach udostępnianych przez Google, a pozostałym przyda się poradnik tworzenia haseł oraz sposób na uporządkowanie skrzynki odbiorczej.

Ja jednak przeczytałem „Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową” w całości, dzięki czemu dowiedziałem się o kilku rzeczach, które na pewno usprawnią moją pracę. Były to między innymi:

– Spraw, by Twoja lista spraw była wykonywalna (czyli o tym, że lista spraw do załatwienia nie może być przesadnie rozbudowana),

– Reguła jednej minuty (jeżeli na jakąś wiadomość można odpowiedzieć w ciągu jednej minuty, lepiej zrobić to od razu i mieć święty spokój),

– Zaprogramuj przypomnienia do wysyłania w przyszłości (porada oparta na kalendarzu Google, dzięki której możemy wykorzystywać go na różne sposoby).

Wydawnictwo Helion

Książka została wydana tak, jak inne publikacje wydawnictwa Helion – jeżeli chodzi o treść, to znaleźć w niej można tylko to, co jest najważniejsze. Obrazki są czarno-białe, a całość została napisana w taki sposób, że zaawansowani czytelnicy nie będą się nudzić, a początkujący nie będą mieli problemów ze zrozumieniem, o co autorom tak naprawdę chodziło. Wszystkie zamieszczone w książce porady zostały dodatkowo oznaczone jednym z trzech stopni trudności, więc nie trzeba się martwić, że coś będzie dla nas zbyt skomplikowane.

Lifehacker. Jak żyć i pracować z głową
Adam Pash, Gina Trapani
Wydawnictwo Helion

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 248
Cena: 39,90 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.