Recenzja książki Perfumiarz (Ina Knobloch)

„Perfumiarz” to udany debiut niemieckiej reżyserki i producentki filmów dokumentalnych Iny Knobloch. Jest to oparta na faktach historycznych powieść, która opowiada losy niezwykle utalentowanego chłopca (Giovanni Maria Farina), a także obrazuje okoliczności powstania pierwszej wody kolońskiej.

Fabuła powieści jest bardzo ciekawa, chociażby dlatego, że jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i postaciami. Trzeba jednak przyznać, że przysłowiowe „pierwsze skrzypce” grają w niej zapachy, które nadają historii niepowtarzalnego charakteru. Każdy rozdział to bardzo plastyczny opis zapachu, dzięki któremu ma się wrażenie, że czuć go podczas czytania. Obok postaci autentycznych jak Giovanni Maria Farina czy Antonio Vivaldi, w książce można spotkać także te zupełnie fikcyjne, które mają znaczący wpływ na głównego bohatera i których perypetie zostały dokładnie wyjaśnione i opisane. Bardzo ciekawy jest wątek Bernarda, który za wszelką cenę chce ukryć swoje pochodzenie i przegonić rywala.

„Zapach tak lekki i zwiewny, jak niebo, jak woń świeżych owoców”

Perfumiarz – zarys fabuły

Giovani to niezwykłe dziecko, które już od najmłodszych lat posiadało niesamowity zmysł powonienia, dzięki któremu bohater mógł stać się twórcą wspaniałych zapachów. Jego niezwykle rozwinięty węch jest w niektórych monetach życia przekleństwem, chociażby podczas licznych podróży po wielu europejskich miastach, które w pierwszej połowie XVIII można nazwać Stolicami Nieprzyjemnych Zapachów. Autorka bardzo dokładnie przedstawia panujące wówczas zwyczaje, które opierały się na unikaniu kąpieli i nadmiernym stosowaniu nieodpowiednich zapachów, które to miały za zadanie zamaskować nieprzyjemną woń nieświeżego ciała.

„(…)błękitny jak niebo flakon, z którego unosił się anielski zapach”

W książce nie zabrakło także bardzo rozbudowanego wątku miłosnego, w którym przewijają się prorocze sny i  który bardzo mocno wiąże się z odkryciem znanej na całym świecie wody kolońskiej. Rywalizacja Bernarda i Giovaniego o względy przepięknej Antonii sprawia, że książę czyta się z wielkim zaciekawieniem. Trzeba przyznać, że powieść można przeczytać jednym tchem, czego czasami nie da się powiedzieć o innych publikacjach historycznych.

Jeśli szuka się książki, przy której da się miło spędzić zimowe wieczory, to „Perfumiarz” zdecydowanie jest jedną z najlepszych propozycji. Dzięki niej można poznać historię powstania słynnej wody kolońskiej, wzbogacić swoją wiedzę o zwyczajach panujących w XVII i VXIII wieku oraz zanurzyć się w licznych intrygach i romansach, które rozgrywają się na tle najpiękniejszych nut zapachowych świata.

Perfumiarz
Ina Knobloch
Wydawnictwo Telbit

Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 400
Cena: 39,90 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.