Wayne: Mściciel z Gotham – Tracy Hickman

Batman to niezwykle popularny bohater niezliczonej ilości komiksów, filmów i gier. O wiele rzadziej jego przygody zostają opisane w książkach, więc „Wayne: Mściciel z Gotham” nie ma zbyt dużej konkurencji.

Mogłoby się wydawać, że dzięki temu książka napisana przez Tracy’ego Hickmana zrobi na czytelniku duże wrażenie, ale tak niestety nie jest. Powieść jest bardzo nierówna i chociaż niektóre fragmenty mogą się podobać, to „Wayne: Mściciel z Gotham” nie broni się jako wciągająca książka. Powinni po nią sięgać jedynie miłośnicy Batmana, a i oni muszą nastawić się na to, że historia może ich nieco rozczarować, szczególnie w porównaniu z rewelacyjną trylogią o przygodach Mrocznego Rycerza jaką ostatnimi laty serwuje nam Christopher Nolan.

Książka liczy sobie 270 stron, ale upchano w niej tyle akcji, że spokojnie mogłaby mieć ich nawet o 100 więcej. Może wtedy historia byłaby bardziej przystępna, bo to na co trafi czytelnik sięgający po „Wayne: Mściciel z Gotham” jest zbyt przekombinowane. Powieści nie ratują nawet te lepsze fragmenty.

Najprawdopodobniej wynika to z tego, że autorem literackiego opisu przygód Batmana jest Tracy Hickman, który – zgodnie z informacją znajdującą się na okładce – jest autorem wielotomowej sagi Dragonlance, projektantem gier i współautorem ponad trzydziestu powieści. Ilość nie zawsze idzie w parze z jakością i może gdyby pan Hickman więcej czasu poświęcił na poznanie fascynującego uniwersum Batmana, powieść prezentowałaby się o wiele lepiej.

Mylący jest również napis z okładki, gdyż „Wayne: Mściciel z Gotham” wcale nie jest „jedyną powieścią o Batmanie”. Wystarczy wymienić takie książki jak „Batman” autorstwa Craiga Shawa Gardnera czy „Mroczny Rycerz” Dennisa O’Neila.

Zaletą publikacji jest natomiast to, że w ciekawy i oryginalny sposób przedstawia ojca Mrocznego Rycerza. W „Wayne: Mściciel z Gotham” Batman musi zmierzyć się z odległą przeszłością, przez którą może dla niego nie być przyszłości.

Kup książkę Wayne: Mściciel z Gotham za jedyne 27,50 zł.

Wayne: Mściciel z Gotham
Tracy Hickman
Wydawnictwo Amber

Przekład: Maciej Pintara, Miłosz Urban
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 270
Cena: 32,80 zł

Lubisz czytać? Najlepsza strona z ebookami w sieci czeka na Ciebie! Wszystkie najciekawsze nowości wydawnicze w jednym miejscu.