Magia europejskich stolic

Łączy je jedno – są stolicami europejskich państw i ważnymi ośrodkami gospodarczymi. Dzieli je wiele. Każda z nich ma swą specyfikę i wyjątkowy klimat.

Wiele z nich, ze względu na swój urok, zajmuje już stałą pozycję w ofertach wycieczek last minute, zaś chętnych do ich zwiedzania nigdy nie brakuje. Które z europejskich stolic warto odwiedzić podczas objazdowej wycieczki po europejskich stolicach?

Tolerancyjny Amsterdam

Amsterdam jest najbardziej tolerancyjną stolicą w Europie. Tu od wieków bezpieczną przystać znajdowali artyści i ludzie kultury, zaś sztuka do dziś odgrywa tu ważną rolę. W mieście znanym z kanałów i dzielnicy Czerwonych Latarni podziwiać zatem można niezwykłe muzea i galerie. Jest wśród nich i Dom Rembrandta, i Muzeum van Gogha. Dla miłośników historii prawdziwą gratką może być wizyta w Domu Anny Frank. Ta młoda Żydówka zasłynęła jako autorka pamiętnika, który pisała w ukryciu aż do chwili wywiezienia jej rodziny do obozu koncentracyjnego. Dom, w którym ukrywała się dziewczynka, został zamieniony obecnie na wyjątkowe muzeum.

Muzealny Berlin

Berlin ma już zupełnie inny charakter. To miasto znane jest z licznych imprez o charakterze kulturalnym, zaś tymi najbardziej znanymi są: Festiwal Filmowy oraz Parada Miłości. To wielkie miasto (trzecie pod względem wielkości w Unii Europejskiej) ma się czym pochwalić. Turyści mogą obejrzeć tu wizytówkę Berlina, czyli słynną Bramę Brandenburską zbudowaną pod koniec XVIII wieku. O nowszej historii przypomina zaś Mur Berliński. Kolejną atrakcją tej stolicy jest wieża telewizyjna z obrotową restauracją – świetny punkt widokowy dla miłośników mocnych wrażeń.

Nieco inną atrakcją jest Wyspa Muzeów – wyjątkowy kompleks placówek muzealnych sąsiadujących ze sobą i prezentujących wspaniałe dzieła sztuki. Tym najważniejszym jest Muzeum Pergamońskie z Wielkim Ołtarzem, poświęconym Zeusowi i Atenie. To jeden z najcenniejszych zabytków sztuki okresu helleńskiego, z którego Berlińczycy są wyjątkowo dumni.

Romantyczny Paryż

Wędrując po europejskich stolicach nie można pominąć Paryża. To miasto sztuki i miłości, którego zabytkowe centrum zachwyca wspaniałymi budowlami. Piękne bulwary i tropikalna plaża nad Sekwaną, wieża Eiffla oraz Luwr – najwspanialsze muzeum świata umieszczone w dawnej rezydencji królewskiej to tylko te najważniejsze punkty w mieście. Koniecznie trzeba wybrać się tu na Pola Elizejskie oraz zwiedzić katedrę Notre – Dame. Wielu wrażeń dostarczyć może również wizyta przy Łuku Triumfalnym wzniesionym ku czci i chwale Napoleona oraz w gmachu Sorbony – najstarszego w Europie uniwersytetu.

Moc wrażeń i wyjątkowa atmosfera miasta sprawiają, że to jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów stolic w całej Europie, zaś wspomnienia z wizyty w tym miejscu na długo pozostają w pamięci.